09.12.2014 21:48


Herní scéna u nás zažívá poměrně dobré časy, říká let's player Pedro

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

„Ahoj, já vás zdravím, tady Pedro!“ těmito slovy vítá už téměř tři roky své fanoušky jeden z nejaktivnějších českých let's playerů. Před pár dny překonal hranici 300 tisíc odběratelů na YouTube a jeho debutové video má téměř půl milionu zhlédnutí. Ačkoliv jeho popularita stoupá, on sám by rád zůstal alespoň částečně v anonymitě a to především kvůli své rodině. 

Moderní trend natáčení takzvaných let's playů pro YouTube je stále populárnější a začátkem roku 2012 přibyl na české scéně také kanál PedrosGame. Svůj debut si Pedro odbyl při komentovaném hraní dnes už legendární hry Minecraft. Od té doby založil Pedro další dva kanály na YouTube, svou webovou stránku a také speciální účet na sociální síti.Pedro patří v současnosti k jedněm z nejznámějších českých lets playerů. Foto: PedrosGame

Váš hlas poslouchají denně desetitisíce lidí, svěřujete se jim se svými pocity a zážitky. Jak moc je pro vás důležitá otázka soukromí – příjmení zveřejnit nechcete.

Ačkoliv se skutečně snažím chránit si nejen své soukromí, ale především soukromí mé rodiny, je to stále těžší a těžší. Je to pro mě hodně důležité, ale občas mám pocit, že je to nemožné. Já sám jsem s tím smířený a je mi jasné, že něco prostě uchránit nedokážu, beru to jako součást svého života.

V současnosti patříte mezi nejsledovanější a nejaktivnější autory videí na YouTube v České republice. Jak si vysvětlujete svou oblibu?

Myslím, že je to dáno tím, že patřím k těm starším tvůrcům let's play videí a vzhledem k tomu, že drtivá většina diváků jsou mladší lidé, tak mě možná berou jako autoritu nebo vzor, ačkoliv tak samozřejmě působit nechci. Svou roli navíc určitě sehrálo správné načasování. Vůbec si nedovedu představit, jak bych se dnes prodíral tou obrovskou YouTube džunglí až na vrchol. Taky musím dodat, že tak jako za vším, je i za tímto úspěchem velké množství dřiny a práce, která třeba ve finální verzi nemusí být ani tolik vidět. To jí ovšem neubírá na důležitosti.

V jakém stavu je současná hráčská komunita v České republice?

Je pravda, že tomu není tak dávno, kdy se v médiích hodně řešil vliv her na společnost jako takovou a především na děti a vnímání her nebylo úplně pozitivní. Já si ovšem stojím za tím, že žádná hra ani film nemůže psychicky zdravého a vyrovnaného jedince jakkoliv narušit. Každopádně v poslední době vyšlo mnoho výborných a přelomových herních titulů, vznikly nové nextgen konzole a vím o mnoha kvalitních televizních a také internetových pořadech, které se věnují hrám. Myslím si tedy, že obecně zažívá herní scéna poměrně dobré časy, ale je pravdou, že tomu tak ještě poměrně nedávno nebylo.

Na svých stránkách jste hodně pochyboval, zda je možné se v České republice živit natáčením let's playů a zmínil jste, že jedni z mála, kteří na YouTube mohou vydělávat, jsou Viral Brothers. V USA si ti nejpopulárnější hráči vydělají ročně miliony dolarů. Je tedy problém v malém českém trhu?

Tohle je velmi ošemetné téma, ale musím říct, že se v současné době natáčením herních videí nebo spíše obecně videí na YouTube živit dá, nicméně tím člověk neuživí rodinu. Spíš bude ten člověk rád, když uživí sám sebe. Aby tohle ale vůbec bylo reálné, musí se skutečně hodně otáčet a to nejen na internetu. Takovou pozici má ovšem nyní jen hrstka tvůrců. Viral Brothers jsou samozřejmě velkou výjimkou, protože se jim podařilo proniknout na světový trh a tam se peníze za zhlédnutí oproti Česku nebo Slovensku získávají mnohem snáz.

Vy sám jste řekl, že považujete za neslušné se autorů ptát, kolik vydělávají. Mluvil jste také o určité závisti některých lidí.

Negativismus ohledně financí, které je možné si na YouTube vydělat, byl velmi silný, ale myslím si, že se začíná vytrácet. I naše „publikum“ už dozrálo do stádia, kdy chápe, že není nic špatného na tom, když si tvůrce za svou mnohdy skutečně tvrdou práci něco vydělá.

Kolik hodin musíte denně u počítače strávit?

Protože dělám na počítači také svou práci na plný úvazek, tak je to skutečně vysoké číslo. Pokud mám mluvit pouze o čase, který věnuji tvorbě videí pro YouTube a všeho s tím spojeného, tak bych odhadem řekl v průměru dvě až tři hodiny.

Sám jste naznačil, že mezi hráči, kteří dělají herní videa, patříte k těm starším, jak vás napadlo začít natáčet?

Ke komentovanému hraní počítačových her jsem se dostal tak, že jsem je já sám poměrně dlouho sledoval a po nějaké době jsem se rozhodl si to také vyzkoušet. Co se týče mého věku, tak je mi 28 a starý si připadám pouze tělesně, nikoliv mentálně. Cítím se jako nějaké přerostlé a plešaté dítě, které má na určité věci dospělé názory a které už má určité životní zkušenosti. Vnímám to ale především jako výhodu, nikoliv jako něco, co by mě handicapovalo.

Pokud je ale většina diváků mladších, není například nutné se přizpůsobit jejich uvažování a jít jim lidově řečeno na ruku?

Ano, je určitě pravda, že pokud chce být člověk úspěšný, tak musí videa dělat tak, aby bavila a oslovovala co nejvíce potenciálních diváků. Zároveň je ovšem důležité zůstat upřímný a takový, jaký člověk je a samozřejmě si musí stanovit jisté hranice, které nepřekročí. To už je pak otázka vkusu.

Začínal jste natáčením série videí ze hry Minecraft. Tato hra patří v komentovaném hraní k naprostým legendám. Proč je právě Minecraft tak populární?

Myslím, že je to zcela jednoznačně tím, že je to jedna z nejvíce kreativních her vůbec a že každé herní video z Minecraftu může být absolutně odlišné a to je základ úspěchu. Pak ovšem hraje roli styl komentování, ale pokud bych viděl, jak někdo dohraje například Mafii, asi už by mě sledování někoho jiného ve stejné hře nebavilo, protože už přece vím, co se bude dít. V Minecraftu může člověk prokázat svou kreativitu a originalitu.

Je to tedy tak, že v minulosti slavily úspěch stavebnice a dnes je na scéně Minecraft, z kterého se stalo s trochou nadsázky moderní Lego?

Pro mě osobně je Lego srdcová záležitost a snad ještě vloni jsem od rodičů k vánocům stavebnici z nostalgie dostal, nicméně je asi fakt, že se dá Minecraft k něčemu takovému přirovnat. A já si nemyslím, že je to špatně. Doba jde prostě kupředu a vše se postupně vyvíjí. Já tyto věci prostě přijímám tak jak jsou.

Natáčení videí zabere v průměru dvě až tři hodiny. Foto: PedrosGame

 

Komunita let's playerů se stále rozšiřuje a všímají si toho také tvůrci her, když například Nintendo řeklo, že si bude chtít nárokovat zisky za zhlédnutí takových videí, pokud nebudou smazána. Autoři hry GTA V žádají odstranění videí, kde je znázorněn příběh jejich hry. Jaká bude podle vás budoucnost tvůrců takových videí?

Ano, je pravda, že Nintendo proti takovým videím bojovalo, ale podle toho co vím od svých kolegů, se věci opět mění a žádné problémy nebo stížnosti nejsou. Těžko odhadovat, co se stane v budoucnu. Nyní je situace řekněme klidná.

Dnes vaše videa odebírá přes 300 tisíc diváků, vnímáte, že roste i vaše zodpovědnosti vůči těmto lidem? Uvažujete nad tím, nebo je to podle vás přehnané moralizování a hlavní je zábava?

Svou zodpovědnost vnímám od samého začátku, ale je pravda, že čím více lidí mě sleduje, tím více si tohle uvědomuji. I proto se například vždy snažím ve videích vyvarovat přehnaného vulgárního vyjadřování, byť mi to zcela určitě u dnešní mládeže, co se týče popularity, moc neprospívá. Přehnané moralizování to podle mě určitě není, protože je prokazatelné, že se na YouTube v oblasti let's playů skutečně pohybují v naprosté většině děti a je až zarážející, jaká videa někteří mí kolegové prezentují, i přes to, že tohle všechno ví. Odvolávat se v tomto případě na rodiče nebo na to, že chtějí točit pro dospělé, rozhodně není na místě. Obecně se ale snažím především lidi bavit a zbytečně na ně nehrnout nějaká vážnější témata, nicméně si prostě čas od času nějakou poznámku nebo status neodpustím.

 

Let's play videa: Jedná se o videa, kde hráč natáčí děj hry, kterou právě hraje a doprovází ji svým komentářem. Někteří hráči využívají také možnosti sami sebe při komentování natáčet, je tedy možné sledovat nejen hru, ale také autory videí.  

Medailon: Pedro žije v Plzni, má manželku a malého syna. Tyto informace o sobě zveřejnil ve svých videích. A ačkoliv vnímá ztrátu části svého soukromí a anonymity jako logickou daň za svůj koníček, nerad by o sobě prozrazoval více, především kvůli své rodině. „Je to stále složitější a někdy mám pocit, že je nemožné si své soukromí uhlídat. Ale beru to jako část svého života.“. 

Klíčová slova: počítačové hry, lets play, you tube

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.