06.05.2015 22:24


Heslo Týdne bez diet: Lepší než se trápit hlady, je zdravě sportovat

Autor: Papoušková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Není příliš mnoho žen, které by nezkusily držet dietu. Mezi dietou a poruchami příjmu potravy je však tenká hranice. Projekt Týden bez diet pořádá sdružení Anabell, které podporuje osoby s poruchami příjmu potravy. Vyzývá Čechy, aby raději sportovali, než drželi přísné diety.

Brno – Nultý ročník projektu Týden bez diet se koná od 4. do 10. května. Celou akci vytvořili zaměstnanci organizace Anabell. Ve středu 6. května si lidé v různých zemích už po čtyřiadvacáté připomenou Den bez diet, letos oficiálně poprvé také v České republice.

Odznáčky sdružení Anabell. Foto: Archiv sdružení Anabell

Sdružení Anabell pomáhá lidem s poruchami příjmu potravy. Jeden z případů, které řeší, zažila i šestadvacetiletá Aneta. Nepřála si zveřejňovat své celé jméno, protože porucha příjmu potravy je velmi citlivá záležitost. „Obědvala jsem pár koleček salátové okurky a prokládala to dny, kdy jsem naopak nejedla nic nebo pila jen nechutnou šťávu ze zelí,“ uvedla. Z anorexie poté sklouzla do bulimie a pokusů o diety. „Na počátku jsem chtěla jen zdravě hubnout, ale pomalu se to měnilo právě v poruchu příjmu potravy,“ dodala Aneta.

Při příležitosti Týdne bez diet oslovili organizátoři projektu fitness centra v Praze a v Brně, aby věnovali výtěžek ze sportovní lekce na podporu sdružení. Přispět lze i koupí odznáčku. „Jeden odznáček stojí padesát korun, nechali jsme je vyrobit kvůli této akci. Prodáváme je na našich pobočkách či rozesíláme zájemcům poštou,“ řekla manažerka fundraisingu Eva Fryšarová.

Podle nutriční terapeutky Centra Anabell Terezy Bočkové nebezpečí diet nespočívá pouze v tom, že člověk omezí příjem určitých potravin, a přijde tedy o část důležitých živin, ale také v tom, že existuje velmi tenká hranice mezi dietou a problematikou poruch příjmu potravy. „Pokud člověk skutečně dodržuje základní výživová doporučení, to znamená jí zhruba ve tříhodinových intervalech, má pestrou stravu, přiměřeně se hýbe a není-li nemocný, nemá důvod tloustnout a mít nadváhu,“ vysvětlila Bočková.

Centrum má pobočky v Praze, Brně a Ostravě, kde nabízí terapeutické služby, nutriční poradenství nebo i anonymní e-poradnu či telefonickou krizovou pomoc. Pro Týden bez diet se inspirovali v zahraničí. Den bez diet vznikl již v roce 1992 ve Velké Británii. Na facebookové stránce Centra Anabell se mohou zájemci připojit k události s názvem Nedržím dietu a rovněž tím Týden bez diet s Anabell podpořit.

Klíčová slova: dieta, Den bez diet, Týden bez diet, Anabell

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.