26.10.2018 23:54


Historická budova Národního muzea se po rekonstrukci otevře veřejnosti

Autor: Mariya Ostrenko | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Národní muzeum po náročné generální rekonstrukci, která trvala tři a půl roku, otevře své dveře 28. října v den výročí založení samostatného československého státu. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun. Částečný provoz muzea zahájí Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava a výstava 2x100. Novináři se do prostoru národní kulturní památky podívali o dva dny dříve než veřejnost.

Praha – Oprava muzea na Václavském náměstí začala v roce 2015, stará budova ale byla kvůli přípravám zavřena už několik let předtím. Vzhledem k jejímu kritickému stavu musela budova Národního muzea projít generální rekonstrukci včetně výměny veškerých technologií, výtahů a nových rozvodů. „Rekonstrukce muzea byla jednou z největších a nejsložitějších oprav v moderní historii České republiky,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Opravená budova muzea má být k dispozici pouze návštěvníkům. „Nejsou zde žádné depozitáře, kanceláře, nebo administrativní zázemí. A díky tomu jsme získali o třicet procent plochy navíc,“ vysvětluje Lukeš.

Na stavbě se podílely desítky specialistů a restaurátorů. Mnohdy museli pracovat s technologiemi, které se dnes už nepoužívají. „Panteon Národního muzea vypadá, že je celý z mramoru, ale on je z větší částí z umělého mramorů, geniálně udělaného. Fládrařské, štukatérské a zlatičské práce probíhaly téměř neustále,“ dodává Lukeš. 

Ke stému výročí vzniku Československa je zahájená Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava, která mapuje nejenom klíčové okamžiky bouřlivého 20. století v Československu, ale i tehdejší životy obyčejných lidí. Poprvé v České Republice bude možné na výstavě vidět pohromadě soubor originálních dokumentů, které ovlivnily dějiny. „V první vitríně je vystavena Pittsburská dohoda, kterou uzavřel Tomáš Garrigue Masaryk a zástupci českých a slovesných spolků. O vitrínu dál leží Masarykův rukopis Washingtonské deklarace, a vedle toho první česko-slovenský zákon,“ říká vedoucí týmu pro nové expozice Národního muzea Marek Junek. V muzeu je také umístěna Mnichovská dohoda, Vídeňská arbitráž či československé ratifikace mírových smluv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, které ukončily první světovou válku. „Tato společná výstava dvou národů měla premiéru na Bratislavském hradě na Slovensku a měla velký úspěch. V průběhu několika měsíců ji vidělo sedmdesát šest tisíc návštěvníků,“ dodává Ľubica Laššáková, ministryně kultury Slovenské republiky. 

Druhá výstava s názvem 2x100 byla připravena ke dvoustému výročí a znovuotevření historické budovy. Pracovníci Národního muzea připravili trezorovou výstavu, na které představí dvě stě nejvzácnějších a nejzajímavějších exponátů. Součásti expozice je třeba slonovinová socha Madony, housle Antonia Stradivariho, svatební šaty Napoleonovy manželky, či nejslavnější česká dinosauří kost. Výstava však neukazuje pouze jedinečné exponáty, ale vypráví dvousetletý příběh instituce, která uchovává dědictví minulosti i současnosti pro budoucí generace. 

K výstavám jsou připravené speciální lektorované programy pro školní výpravy. Od 28. října 2018 do 31. prosince 2018 bude historická budova Národního muzea přístupná zdarma.

Klíčová slova: muzeum, Praha, Československo, výročí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.