28.04.2019 19:39


Hlavní je zaujmout. Dobrá prezentace vyžaduje kvalitní přípravu, říká organizátor Prezentiády

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Příprava prezentace, která má být úspěšná a kvalitní, je docela věda. Vše začíná dobře zvolenými barvami a formátováním textu. Nejdůležitější je ale vždy řečník. „Informace předáváme my, prezentace je jen doplněk,“ říká pořadatel Prezentiády Miroslav Hanus.

Miroslav Hanus. Foto: Tereza Kráčmarová

Brno — Správnému prezentování se učí žáci základních a středních škol mimo jiné v soutěži Prezentiáda. Její finále se uskutečnilo v pátek 26. dubna na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Hodnotí se oční kontakt s publikem i schopnost pobavit či zaujmout.

Jaká je nejčastější chyba při prezentování?

Hodně se dá zkazit už samotným příchodem. Když je člověk vystresovaný, je to poznat. Může to být proto, že není dostatečně připravený nebo je nervózní z prostředí. Pokud s tím má někdo problém, vyplatí se přijít na místo o chvíli dříve. Klidně prohodit pár slov s ostatními. Zjistí tak, že diváci nejsou na místě od toho, aby jej potopili. Spíše je samotná prezentace zajímá, a tak není důvod se bát.

Jak postupovat při přípravě prezentace?

Důležité je myslet na několik věcí. Barvy by neměly být křiklavé, aby neodváděly pozornost diváka, a celou prezentaci ladíme do podobných barev. Písmo by mělo být na pozadí dobře vidět. Co se týče textu, nikdy nevypadá dobře, když je ho hodně. Místo toho volíme jen hesla a více odrážek. My, jako prezentující, jsme tu od toho, abychom předali informace. Prezentace za našimi zády má jen vypíchnout to nejdůležitejší.

Na co by si měl dát pozor samotný řečník?

Už na začátku by si měl řečník zodpovědět otázku, jestli jeho prezentace divákům něco předá. A hlavní je diváky neunudit. V prezentaci by měl řečník postupovat od informací známějších po ty méně známé. A pokud je prezentace delší, doporučuji zhruba po pěti minutách publikum trochu zapojit, třeba otázkou.

Co musí student udělat, aby byla jeho prezentace ve škole úspěšná?

Hlavně zaujmout. Pojmout si téma po svém, aby se lidé dozvěděli něco nového. A už při výběru tématu musím být já přesvědčený, že lidé to téma vůbec budou chtít slyšet a že jim ho zvládnu předat.

Jak ale zvládnout například odborné téma?

Rozhodně se člověk do přípravy nesmí pustit den předem, tak dobrá prezentace nevznikne. Čím méně tématu rozumíme, tím důležitější je rešerše. Jen když si dokážeme téma důkladně nastudovat, dokážeme spolužáky i učitele přesvědčit, že všemu opravdu rozumíme. A pokud se vyskytne při přípravě jakýkoli problém, nejlepší je dojít za vyučujícím a poradit se s ním.

Prezentační dovednosti si mohou žáci základních a středních škol zlepšit ve vaší soutěži Prezentiáda. Jak vypadá cesta do finále?

Letošního desátého ročníku se zúčastnilo 274 týmů po dvou až třech lidech. Do nominačního kola posílají týmy jen samotné prezentace. Z nich vybereme třináct finalistů do krajského kola. Zde už se hodnotí i jejich postoj, jak reagují na dotazy, jestli udržují oční kontakt a podobně. Ve finále navíc středoškolákům ztížíme podmínky. Dostanou téma a za deset hodin musí připravit prezentaci, se kterou vystoupí.

A kdo letos zvítězil?

Za střední školy vyhrál tým #Team z Chodova s tématem zakázané pokušení. Porota ocenila právě onu schopnost zapojit aktivně publikum a spolupracovat s ním. A ze základních škol byl nejlepší tým Džem z Českých Budějovic. Žákyním se podařilo velmi vtipně zpracovat téma cesta za pár stovek.

Klíčová slova: prezentiáda, prezentace, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.