19.10.2014 19:05


Hnutí Duha bojuje za čistou energii

Autor: Dominika Zabrucká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nakopni žábu! je novou kampaní Hnutí Duha, která upozorňuje na drahou energii v Česku a zároveň na nízké využívání obnovitelných zdrojů. Odborníci na ekologickou problematiku zpracovali podrobné analýzy a na jejich základě předkládají veřejnosti výzvu, která zabraňuje zvyšování vlivu dominantních energetických společností na českém trhu. Podle názoru Duhy omezuje zájemce o čistou energii z velké části ČEZ. 

Brno – Ekologové z Hnutí Duha upozorňují na vysoké ceny energie v Česku a na omezené možnosti čerpat čistou elektřinu z vlastních zdrojů. Svou kampaň Nakopni žábu! zaměřují především proti dominantnímu výrobci elektřiny – společnosti ČEZ. V následujících týdnech chtějí aktivně informovat veřejnost o omezeních  na českém trhu.Dobrovolníci v Hnutí Duha. Autor: Dominika Zabrucká

Domácnosti, které si vyrábějí vlastní elektřinu, a chtějí ji odebírat i v době, kdy například nesvítí slunce, potřebují povolení od provozovatele sítě. Tím je ve většině případů ČEZ a zájemci od něj souhlas získávají jen s obtížemi. „Majitelé domů, kteří si chtějí vyrábět elektřinu pomocí solárních panelů na vlastní střeše, jsou velkými energetickými firmami v čele s ČEZ znevýhodňováni. To stejné platí i pro obyvatele domácností, kteří chtějí přejít na čistou energii, tedy elektřinu vyrobenou za pomocí obnovitelných zdrojů,“ podotkl energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký. Mezi obnovitelné zdroje patří například větrná, solární či vodní energie. ČEZ se proti tvrzením Duhy brání: „Jednou z našich představených strategických priorit pro nadcházející období je mimo jiné decentralizovaná energetika, kdy chceme našim zákazníkům pomoci vyrábět si elektřinu u sebe doma za pomoci nových čistých technologií,“ řekl tiskový mluvčí Skupiny ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Hnutí Duha dále poukazuje na fakt, že si, narozdíl od roku 1991, za elektřinu nyní připlácíme až osmkrát. Zároveň vyvrací tvrzení, že se cena zvyšuje kvůli obnovitelným zdrojům. Ty se podle jejich výpočtů na zdražení podílí z pouhých deseti procent. Cenu elektřiny ovlivňují podle Duhy především služby distribučních společností, výrobců, dodavatelů elektřiny a daň z přidané hodnoty.

Obnovitelným zdrojům se v první řadě klade za vinu stoupající cena elektřiny. Jde o vykonstruovaný mýtus, prokázala to i nová nezávislá studie Proč je elektřina osmkrát dražší, která analyzuje její ceny v ČR v letech 1991 - 2014,” uvedl odborník na energetickou problematiku z Hnutí DUHA Martin Mikeska. Skupina ČEZ ale poukazuje na cenovou hladinu v Evropě: „Ze statistik Eurostatu, tedy reálných fakt, vyplývá, že vysoce konkurenční trh v Česku vede k jedněm z nejnižších cen v rámci EU,“ komentoval mluvčí Schreier.

Z dostupných statistik Eurostat pro rok 2014 vyplývá, že je cena elektrické energie v České republice průměrná v porovnání s členskými státy EU. Levnější elektřinu má například Polsko nebo Skandinávie, která je oblastí s největším využitím obnovitelných zdrojů. Připlácí si naopak na Slovensku či v Německu, kde se do ceny promítá vysoké zdanění.

Klíčová slova: Hnutí DUHA, ČEZ, energie, obnovitelné zdroje

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.