17.04.2016 10:56


Hodina studentské práce se nerovná ani dvěma pivům

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Studentský život je dřina. Vzdělávání se, hledání životního parťáka, osamostatnění se. V mozaice by neměla chybět ani zábava, na kterou je třeba si ale vydělat. Sehnat brigádu ve studované oblasti se povede jen těm nejšťastnějším, zbytek vede pomalý boj o posty prodavaček, číšníků a volajících v call centrech. 

Chození za kulturou a navštěvování hospod něco stojí. Málokomu se poštěstí, že má bohaté rodiče, kteří ho zásobují tuny bankovek a může si tak užívat bezstarostný studentský život. Opak je pravdou. Někdo si vystačí s pojídáním rohlíků po celý týden, ale dobám, kdy si studenti vařili párky v rychlovarné konvici, už naštěstí odzvonilo. Místo toho přišla doba zeleniny, kávy a baget. Výběr možností je ale obrovský nejen v jídle. Jeden vysokoškolák chodí plavat, jiný do divadla a další vysedává u půllitru při řešení otázek hospodského kvízu. Studenti se chtějí bavit, což je nutí přivydělávat si na brigádách. Ty jsou pro zaměstnance ryze výhodné a tak na nás leckdy sobecky vydělávají.Autorka článku – Magdaléna Kunrtová. Foto: Simona Zpěváková

Najít brigádu, kde je hodinová sazba vyšší jak šedesát korun je skoro nemožné. Buď jde o noční práci, těžkou práci určenou jen pro siláky nebo nekalé pracovní místa. I přes pouhých šedesát korun nám ale stejně nic jiného nezbývá a řada studentů tak po těchto možnostech sáhne. Studovat, pracovat a ještě si plnit praxi, je ale skoro nadlidský úkol. Nehledě na to, že zaměstnanci se snaží s brigádníky hýbat, jak se jim zachce, a myslí si, že jsme vždy po ruce, ale nikdo už nevidí povinné četby, referáty a průběžné testy. Jak můžeme po tom všem přijít s nadšením a spoustou energie, když už za sebou máme x hodin studia? Otázkou je, jestli v tom málu času, který máme, je šedesát korun smysluplných, jestli si opravdu ceníme své hodinové námahy za takovou částku. Vždyť za hodinu práce si dnes nekoupím ani oběd.

Pravidelný přísun peněz je spojen také s pravidelnou docházkou, včetně víkendů, a to i během letního grilování a cest do zahraničí. Otázkou je, zda je lepší pracovat někde, kam chodím pravidelně nebo se zapsat u agentury a jednou za čas si jít přivydělat nějakou korunu. Na Facebooku se dají najít nabídky práce i ze dne na den. Zájemců je ale spousta a málokdy se stane, že člověk vychytá správný čas k vysedávání na internetu a může se radovat z budoucí finanční injekce.  

Nemyslím si, že jsme spodina společnosti a musíme dřít jen pro blaho majitelů firem, kteří se snaží ušetřit korunu tam, kde to jde. Podle mě máme právo na normální život, kterého docílíme i za pomoci vhodného pracovního nasazení. Nečekám miliony, ani práci, kde si budu moct lakovat nehty. Hledám brigádu založenou na vzájemné spolupráci, bez podrazů a s odpovídajícím hodnocením. Na tuto větu jsem vysoce alergická. Je skoro v každém inzerátu a pak mi za práci, kterou mají dělat dva lidi a nejen já, nabídnou šedesát korun. A pokud mi naneštěstí v kase chybí nějaká koruna, doplácím já, i když se na kase střídám s vedoucí. Tím pádem mi padá hodinová sazba a můžu si pořídit místo dvou piv leda tak zmrzlinu. Ale vyšší posty se prostě nemůžou splést, chyba bude vždy na mé straně. Pardon, ale jsem člověk stejně tak, jako kdokoliv jiný. Roboty ať hledají v Japonsku. 

Klíčová slova: Brigáda, student, hodnota, peníze, život

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.