07.03.2020 19:14


Hodnota zlata roste, s šířením koronaviru hrozí ekonomická krize

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hodnota investičního zlata se výrazně zvýšila, drahý kov dosáhl sedmiletého maxima. Ve světové ekonomice se objevují náznaky krize, protože počet nakažených koronavirem stoupá. Strategie centrálních bank se proto mění, přesouvají část svých rezerv do bezpečných investic jako je zlato nebo státní dluhopisy vybraných zemí.

Hodnota zlata roste v době ekonomické a politické nejistoty

Brno – Zlato pro spořitele znamená protiinflační pojistku, protože jeho cena roste s obrovskou poptávkou po něm. Hodnota drahého kovu proto dosáhla svého sedmiletého maxima. „Investici do komodit považuji za bezpečnou, jelikož zlato je tu s námi odjakživa. Cítím, že díky tisícileté historii má i v dnešní době obrovský potenciál“ míní investorka Daniela Digrinová. Spoření do zlatého kovu je anonymní a nevztahuje se na něj daň z přidané hodnoty dvacet jedna procent.

Evropané se zatím nemocí Covid-19 nezabývali. O víkendu se ale objevily zprávy o nakažených v severní Itálii a okolí Mnichova, kde se nacházejí bohaté regiony. Evropští správci akciových indexů odepisují v posledních dnech jednotky procent, příkladem jsou obory letectví a turismu. Irský dopravce Ryanair odepsal na začátku týdne přes třináct procent. Opačný trend zaznamenali investoři zlatého kovu. Jedna troyská unce se obchoduje kolem 1680 amerických dolarů. Při dalším šíření nemoci se očekává prolomení hranice 1700 dolarů za unci.

V období nejistoty je strategie všech centrálních bank podobná. „Banky mohou snižovat úrokové sazby, zlevňovat úvěry a motivovat tak lidi nedržet peníze, lidově řečeno, pod polštářem. Častý jev je vypouštění obrovského objemu peněz do oběhu, nebývá to však znak zdravé ekonomiky a podporuje inflaci,“ říká investiční specialista Samuel Pšeja. Když banky přesouvají část svých rezerv do zlata, vytvářejí poptávku a s tou roste jeho cena. Situaci potvrzuje změna zákonů v Německu, zákonodárci snížili tamní limit na nákup drahých kovů z deseti na dva tisíce eur.

A co bude dál?

Současný vývoj se mění ze dne na den a ověřená investorská pravidla nemusí fungovat. „Provázanost globální ekonomiky zaručuje, že krize se bude přelévat z jedné země do druhé. Německo s Čínou obchoduje ve velkém, Česká republika zase vyváží do Německa. Odhad situace komplikuje od začátku politika Číny, nejsme schopni dozvědět se transparentní čísla nakažených,“ hodnotí trh prodejce zlata Josef Zídek. Podle analytičky společnosti Golden Gate jsou ceny, za kterých se obchoduje zlato dnes, stále příznivé. Hodnota zlata by se ale během krize mohla dostat k hranici 7500 dolarů za unci.

Hodnota zlata i akcií kolísá, protože závisí na politické situaci. Na začátku roku zaznamenali akcionáři nárůst ceny o několik procent. Svět stál tehdy před možným konfliktem mezi Spojenými státy a Íránem. Poslední velká krize propukla v roce 2008, jejím centrem byly Spojené státy, důvodem rizikové úvěry na bydlení.

Klíčová slova: koronavirus, zlato, ekonomika, krize, akcie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.