14.05.2017 09:40


Hodnota zvířete se neodvíjí od chuti masa, říká aktivistka

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nesouhlas s chápáním zvířat jako produktů vyjádřili aktivisté tichým protestem. U brněnského výstaviště, kde se od čtvrtku do neděle koná výstava hospodářských zvířat, se v sobotu sešli lidé z celého Česka. Účastníkům výstavy chtěli pomocí fotografií a transparentů sdělit, že zvířata nejsou věci.

Brno –  Zvíře není zboží, hlásali prostřednictvím transparentů aktivisté před brněnským výstavištěm, kde se od čtvrtku do neděle koná Národní výstava hospodářských zvířat. Čeští i zahraniční vystavovatelé na ní předvádí více než osm set zvířat v soutěžích a přehlídkách. Aktivisté dali v sobotu 13. května najevo svůj nesouhlas nejen s výstavou, ale s jakýmkoliv využíváním zvířat pro lidské potřeby.

Lidé dali najevo nesouhlas tichým prostestem. Foto: Dominika Sladká.

Protest uspořádali členové brněnské organizace Kolektiv pro zvířata a celorepublikového hnutí 269life, kteří bojují za práva zvířat. Chtěli pořadatelům a účastníkům veletrhu hospodářských zvířat ukázat, že nesouhlasí s tím, aby se se zvířaty zacházelo jako s produkty zemědělství. „Zvířata jsou inteligentní a cítící bytosti, které mají hodnotu samy o sobě. Jejich hodnota se neodvíjí od chuti masa, objemu mléka, které mohou vyprodukovat, nebo kvality vlny. Je na čase, aby si lidé uvědomili, že otroctví zvířat je stejně opovrženíhodné jako otroctví lidí,“ sdělila organizátorka Anna Kupcová.

Zvíře není zboží byl jeden z hlavních transparentů. Foto: Dominika Sladká.

Část ochránců zvířat nejprve navštívila areál veletrhu. V bílých tričkách s červenými skvrnami a s transparenty se postavili do řady u ohrady, v níž se právě konala jedna ze soutěží. Podle pořadatelky Ester Burkertové došlo k několika konfliktům. „Nějaký muž začal jedné z aktivistek navlékat ohlávku. Do další začalo několik lidí schválně strkat,“ řekla Burkertová.

Hlavní část protestu se odehrála u schodiště před hlavní bránou výstaviště, kde se k protestujícím přidali další lidé. S transparenty a fotografiemi v rukou vytvořili kolem schodiště řady, mezi kterými museli návštěvníci veletrhu projít. Většina z nich na protest nereagovala a aktivisté je neoslovovali. „Lidi mezi námi jen procházeli a spíš se snažili rychle zmizet,“ popsala reakce lidí Burkertová.

Hlavní část protestu se odehrála před výstavitěm. Foto: Dominika Sladká.

Návštěvníka veletrhu Jindřicha Fialu však protest zaujal. „Je dobré, že to někdo řeší. Naše generace už se nezmění, ale vnoučata už možná budou přemýšlet jinak a o zvířata se budou více zajímat,“ řekl šedesátiletý Fiala, který se na výstavu přišel podívat, protože se zajímá o chov včel.

Návštěvníci veletrhu museli projít mezi řadami protestujících. Foto: Dominika Sladká.

Národní výstava hospodářských zvířat je největší přehlídka živočišné produkce v Česku. Letos se na ní prezentuje více než dvě stě vystavovatelů. Jde o jeden z nejnavštěvovanějších veletrhů v Brně.

Klíčová slova: protest, Národní výstava hospodářských zvířat, Kolektiv pro zvířata, 269life, aktivisté

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.