03.05.2011 20:01


Hostem ART LINES kurátor a kritik Jiří Ptáček

Autor: Jana Písaříková | Kurz: Rádio Stisk | Kategorie: Pořady

dnešním hostem poťadu ART LINES bude umělecký kurátor a kritik Jiří Ptáček Poslouchejte od 20:00

S dnešním hostem Jiří Ptáčkem si budeme povídat o roli uměleckého kurátora. Současné pojetí kurátorské praxe nepředstavuje jen soubor organizačních činností. Kurátor myšlenkově zastřešuje činnost organizace, ovlivňuje obchod s uměním, svým teoretickým a interpretačním přístupem rozhoduje o tom, kteří z umělců budou schopni prosadit se v uměleckém světě, je tak ve velké míře tvůrcem aktuálních uměleckých trendů a témat. V progresivních případech se zároveň stává i typem konceptuálního umělce. Mnohé z kurátorských projektů Jiřího Ptáčka pak nabízí otázku, kde se nachází hranice mezi kurátorskou interpretací díla a jeho manipulací.

Jiří Ptáček je kurátor a kritik umění. Působil jako šéfredaktor časopisu Umělec, později jako kurátor Galerie NoD v Praze. Od roku 2009 vyučuje v Ateliéru video na brněnské Fakultě výtvarných umění. Na roce 2011 připravuje celoroční výstavní program Galerie Mládí pro Galerii Mladých v Brně. Pravidelně přispívá do odborných periodik a katalogů, vede výtvarnou rubriku časopisu Nový prostor. Uspořádal řadu kolektivních i samostatných výstav v různých galeriích u nás i v zahraničí.

Součástí pořadu bude i !SOUTĚŽ! o lístky na představení Der grüne Kakadu (autor Arthur Schnitzler), které proběhne 14. května v rámci festivalu německých divadel.

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.