07.04.2012 15:35


Hrad Veveří uvítal v nové sezóně první návštěvníky

Autor: Markéta Mikšíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Před týdnem se pro všechny milovníky historie po několikaměsíčním zimním spánku opět otevřely české hrady a zámky. Brněnský hrad Veveří zahájil sezónu slavnostně Veverským hradním jarmarkem. Trh tradičních řemesel i za přispění slunečného počasí přilákal mnoho návštěvníků. První kulturní akce na hradě nebyla jedinou, kterou Veveří na letošní rok chystá.

Hrad Veveří zahájil sezónu. Autor: Markéta Mikšíková

Brno V nové sezóně hrad Veveří poprvé zpřístupní kočárovnu anglického traktu, která prošla náročnou rekonstrukcí. V posledním dubnovém víkendu se v ní uskuteční košt vín. „Výstavu vín s ochutnávkami doplní soutěže i program pro děti,“ upřesnil kastelán hradu Petr Fedor. Jaro na Veveří bude na společenské akce bohaté. Na první máj se na hradě na své cestě okolo Brna zastaví jízda třiceti autoveteránů. Návštěvníci hradu tak získají možnost obdivovat vzácné motoristické kousky, vyfotit se s nimi a také si je osahat.

O víkendech mohou výletníci kromě stánků s občerstvením využít také služeb uměleckého kováře nebo nakoupit tradiční hračky a keramiku na malém trhu na hradním nádvoří. Zájem návštěvníků o hrad byl během zahajovací akce i následných slunečných dnů velký. „Sezóna teprve začala, ale zatím to vypadá s prodejem docela slibně. Pokud bude teď o Velikonocích pěkně, také by mohlo dorazit hodně lidí,“ řekl prodejce Jaromír Janík, který na Veveří pravidelně přijíždí až z Liberce.

První lidé míří na hrad už v časných ranních hodinách. „Vyrazili jsme hned, jak se vyčasilo. Chodíme sem velmi často a rádi. Je to kousek od města a přitom uprostřed přírody,“ pochvaluje si studentka Veronika Korbičková, která dorazila s rodinou. S dalšími většími opravami hradu se v této sezóně nepočítá. Hradní komplex je obrovský a i běžný provoz je finančně náročný. Každá oprava vyžaduje mnohamilionové investice.

Klíčová slova: hrady a zámky, Veveří

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.