03.05.2016 21:05


Hraní počítačových her není ztráta času, v Americe za ně udělují stipendia

Autor: Zuzana Komprdová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

„Neseď pořád u her a věnuj se raději něčemu pořádnému. Tuto větu nejspíš mnohokrát slyšela většina vášnivých hráčů počítačových her. Přinejmenším v zahraničí dnes už však ani zdaleka neplatí, že by z hraní her neplynul žádný užitek. Za mimořádné úspěchy je totiž dokonce možné získat prestižní stipendium.

Vítězové turnaje Heroes of the Dorm – FOTO Heroesofthedorm.comBrno – Doby, kdy studenti mohli obdržet vysokoškolská stipendia pouze za školní prospěch nebo sportovní úspěchy, jsou dávno pryč. V současnosti mohou stejné výhody plynout i z činnosti, kterou by mnozí mohli považovat za něco, co od úsilí ve škole studenty naopak odvádí. Řeč je o hraní počítačových her.

Ve Spojených státech začíná být běžnou praxí, že organizátoři turnajů v hraní počítačových her vypisují odměny pro vítěze v podobě vysokoškolských stipendií. Jedním z takových turnajů je Heroes of the Dorm. V průběhu března a dubna soutěžily týmy amerických a kanadských studentů v kooperativní hře Heroes of the Storm od společnosti Blizzard, která turnaj zároveň zaštiťovala. Týmy soutěžily dohromady o více než pět set tisíc dolarů, což je v přepočtu více než deset milionů korun. Tato částka se pak dělila právě na stipendia pro jednotlivé výherce a mnoho dalších cen.

Samotní hráči Heroes of the Storm považují podobné turnaje za zcela logický krok. „Zájem o počítačové hry je neskutečně obrovský a stále stoupá. Není divu, že se v něm pohybuje čím dál více peněz. Stačí se podívat na návštěvnost na velkých herních akcích, kde se vyprodávají celé stadiony,“ vyjádřil se šéfredaktor českého fanouškovského webu hry Heroes of the Storm Petr Šokin. Podle něj začínají být takzvané e-sporty, neboli profesionální hraní počítačových her, stejně populární jako sport, za který se stipendia běžně udělují.

Turnaj Heroes of the Dorm navíc nepředstavuje žádnou novinku. Už v minulém roce americká univerzita Roberta Morrise přidala e-sporty do svého stipendijního programu. Studenti dostali možnost získat stipendia díky schopnostem v populární online hře League of Legends. S nápadem přišel organizátor sportovního programu univerzity Kurt Melcher a přednesl svůj návrh rektorovi Michaelu Violltovi, který jej přijal. „Většina rektorů by se mě zeptala, jestli jsem se nezbláznil, ale Viollt v tom viděl potenciál. Postřehl totiž, že pro hraní počítačových her je třeba mnoho schopností z klasického sportu jako týmová hra, nutnost vymýšlení strategie a také důkladný trénink,“ sdělil Melcher v rozhovoru pro herní server IGN.com.

Klíčová slova: e-sporty, počítačové hry, stipendium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.