25.09.2018 14:17


Hrozny letos dozrály o tři týdny dříve než obvykle

Autor: Michaela Bilíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Je teprve konec září, většina vinohradů už však zeje prázdnotou. Veškerá réva je z většiny vinic sklizená a vinaři ji ve svých sklepech zpracovávají. Pomalu končí i sezóna burčáku. Celý proces výroby vína tak letos skončí dříve a vína budou díky teplému počasí pravděpodobně i kvalitnější.

Sběr hroznů na jižní Moravě. Foto: Michaela Bilíková

Jižní Morava - „Brzké dozrávání révy vinné bylo způsobeno nadprůměrně teplým počasím celého letošního léta,” řekl generální ředitel firmy Znovín Pavel Vajčner. Když mluví o teplém létě, nemá na mysli pouze tropické teploty během července a srpna. ,,Velkou roli sehrálo teplé počasí již v dubnu, kdy byla teplota o osm stupňů vyšší než obvykle,” dodal Vajčner.

Ryzlinky obvykle dozrávají až v polovině října, letos je ale sklízíme již během září,” uvedl při degustaci také jeden ze sommelierů firmy Vinofol. Celkově většina odrůd dozrává přibližně o tři týdny dříve oproti průměru. Rané odrůdy jako jsou například muškáty tak byly sklizeny již začátkem srpna.

Ve vinařských oblastech jako je okolí Mikulova, Valtic či Znojma tak mají ke konci září sklizeno většinu odrůd i mikrovinaři, kteří si vyrábí burčák a následně i víno pro vlastní spotřebu. Díky brzkému vinobraní nemuseli sběrači hroznů tentokrát vyrážet teple oblečeni ve svetrech, mikinách a bundách. Na spoustě míst se sbíralo v krátkých rukávech a při slunečném počasí.

Většině odrůd teplé počasí vyhovuje. Vinaři tak nezaznamenávají kvůli brzké sklizni žádný ekonomický pokles. Jsou ale i odrůdy, kterým teplé počasí svědčí méně,” připomíná Vajčner. Podle ministerstva zemědělství nebude mít dřívější vinobraní, vzhledem k relativně krátkému časovému rozdílu ve sklizni ve srovnání s uplynulými ročníky, významnější vliv na ekonomiku vinařských podniků. Díky použití kvalitní zdravé suroviny lze předpokládat produkci vín ve vyšší kvalitě a s tím spojené vyšší zisky vinařů," řekl  tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.


Klíčová slova: Víno, hrozny, brzká sklizeň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.