08.05.2013 08:58


I dnes je šance získat hypotéku na bydlení, banky ale mají přísnější pravidla

Autor: Jakub Stejskal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Trh s nemovitostmi patří k oblastem, které znatelně zasáhla finanční krize. Od začátku roku 2009 cena rodinných domů a bytů výrazně klesla. Přesto se od prvního roku po jejím vypuknutí situace mírně zlepšila a zájemci tak mají šanci získat hypotéku na bydlení.

Česká republika – Nemovitosti jsou pozemky a všechny stavby spojené se zemí pevným základem, tedy například i domy a byty. Trh s nemovitostmi před čtyřmi lety utrpěl těžkou ránu v podobě finanční krize, která vyústila i v menší ochotu bank poskytovat úvěry na bydlení. Od jejího začátku se už ale situace značně změnila. O vlivu finanční krize na prodej nemovitostí, o změnách cen za poslední čtyři roky a o současných možnostech získat hypotéku promluvil soudní znalec z oboru oceňování nemovitostí Luděk Stejskal.Soudní znalec Luděk Stejskal. Autor: Jakub Stejskal

Promítla se na trhu s nemovitostmi finanční krize?

Ano. Trh s nemovitostmi zaznamenal skokový nástup finanční krize začátkem roku 2009. Naopak v letech 2007 a 2008 se nemovitosti prodávaly téměř obratem za velmi vysoké ceny a poptávka tehdy výrazně převyšovala nabídku. Právě na začátku roku 2009 se ale jejich prodej dočasně téměř zastavil i v důsledku nástupu finanční krize ve Spojených státech. Lidé jakoby se zalekli. Po nějakou dobu se také výrazně zpomalilo poskytování úvěrů. Tento trend trval dost dlouho, ale banky nakonec našly způsoby, jak klienty opět nalákat.

U jakého typu nemovitostí se krize projevila nejvíce, respektive nejméně?

Největší cenový pokles postihl byty v panelové zástavbě, naopak nejmenší jsme zaznamenali u rodinných domů a atraktivních pozemků. Projevil se ale prakticky u všech typů.

Jak se ceny nemovitostí vyvíjely v následujících letech po začátku krize?

V některých lokalitách a u určitých typů nemovitostí se ceny po prvotním pádu dokonce opět mírně zvedly, ale určitě už nedosáhly a pravděpodobně ani nedosáhnou té úrovně z období let 2007 až 2008, kdy byly přehnané a neodpovídaly reálné hodnotě. Uvedu příklad z regionu, ve kterém působím. Na méně atraktivním libereckém sídlišti Rochlice se byty 3+1 (tři pokoje a kuchyně – pozn. red.) prodávaly i za ceny vyšší než dva milióny korun. Dnes je jejich hodnota zhruba 1,4 miliónu. Byt i s domem, ve kterém se nachází, navíc musí být po rekonstrukci. Ceny tedy šly lehce nahoru, ale ne příliš. V některých lokalitách ale zaznamenáváme pokles stále. Pokud se totiž prodává více nemovitostí, tak lidé upřednostní atraktivnější lokalitu, což automaticky vyústí ve snížení hodnot v těch horších místech.

Existuje typ nemovitostí, u kterého se ceny od prvotního pádu zvýšily výrazně?

Mírně se zvedla cena rodinných domů, starší byty bez rekonstrukce se většinou drží zhruba na stejné úrovni od dob začátku krize. Výrazně nahoru šly atraktivní novostavby rodinných domů. Vysokou hodnotu si také udržují nadstandardní novostavby bytů ve viladomech nebo v nově vzniklé výstavbě.

Je v současnosti šance získat hypotéku na nemovitost?

Šance získat hypotéku je, banky mají pouze přísnější podmínky. Je to ale jejich business, takže pokud je to možné, mají zájem klientovi půjčku poskytnout. Jako znalci musíme tedy při posuzování tržní ceny zohlednit dvě hlediska – jednak aby banka o klienta nepřišla, ale zároveň se musíme vyvarovat toho, abychom bance postavili v zájmu zajištění úvěru pro klienta vzdušný zámek. Nemovitosti jakožto zástavy pro banku tedy hodnotíme mnohem střízlivěji, než jak je prezentují realitní kanceláře.

Klíčová slova: Luděk Stejskal, nemovitosti, soudní znalec, finanční krize, hypotéka, bydlení

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.