21.05.2018 18:52


Infografika: Brno sužuje sucho. Ministerstvo nabízí lidem dotace na nádrže na dešťovou vodu

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Česko zažívá nejsušší jaro za posledních padesát let. Krátkodobé i dlouhodobé předpovědi však neslibují zlepšení. Ministerstvo životního prostředí proto nabízí lidem dotace na systémy, které jsou schopny zadržet dešťovou vodu. Tu potom mohou využít k zalévání zahrad nebo ke splachování. 

Infografika k dotačnímu programu Dešťovka. Foto: Michael Bouška

Brno – Jihomoravský kraj patří mezi nejsušší oblasti v Česku. Problémy se suchem mají v současnosti i v okolí Prahy, na Plzeňsku a Mostecku. Ministerstvo životního prostředí proto nabízí dotační program Dešťovka, jenž má lidem pomoci uchovávat dešťovou vodu, kterou lze později použít například na zalévání nebo splachování. „Příjem žádostí o dotace z druhého kola programu Dešťovka stále probíhá. Kdo nemá v době sucha čím zalévat a zároveň chce ušetřit, neměl by váhat," okomentoval dotační program ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Zájemci mohou o dotaci snadno zažádat online na adrese www.dotacedestovka.cz. V rámci „malé" Dešťovky mohou lidé žádat o systémy pro sběr srážkové vody na zalévání, splachování WC nebo na čištění dešťové vody na pitnou. „Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu, což může být podle zvolené varianty až 105 tisíc korun," vypočítal úsporu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministerstvo rovněž nabízí „velkou" Dešťovku pro obce. Ve velké Dešťovce podporujeme různé systémy určené k hospodaření s vodou ve veřejných zařízeních, např. podzemní nádrže a jímky na shromažďování srážkové vody využívané pro veřejnou potřebu," popsal program ministr Brabec.

Sucho znamená pro mnoho obcí problém. „Řada obcí po celé České republice již nyní čelí krizové situaci, u jiných nedostatek pitné vody hrozí v blízké době a musí hledat zdroje záložní. Těm všem chceme finančně pomoci," vysvětlil ministr Brabec. Sucho nezpůsobuje problémy jen obcím, ale také zemědělcům.

Klíčová slova: Dešťovka, dotace, sucho

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.