19.03.2016 18:12


Irsko zvýšilo minimální mzdu. Podle Vojtěcha Danya si tam člověk vydělá

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nad prací v zahraničí přemýšlí mnoho lidí. Agentury nabízejí velké množství pracovních příležitostí, člověk si pak ale nevydělá tolik, kolik by mohl bez agentury. Vojtěch Danyo žil tři a půl roku v Irsku, kde si sám hledal práci. I člověk bez kvalifikace se tam může vypracovat na vyšší pracovní úroveň. Od letošního roku navíc vláda zvýšila minimální mzdu.

Blansko - Devětadvacetiletý Vojtěch Danyo pracoval tři a půl roku v Irsku. Vyzkoušel si jak práci pomocného kuchaře, číšníka, tak i barmana. Začínal ve čtyřhvězdičkovém hotelu, pokračoval ve tříhvězdičkovém a následně pracoval i v restauraci Johny Fox´s Pub, jedné z pěti nejvyhlášenějších restaurací v Irsku. „Odměna se nejdříve nelišila ani v různě hvězdičkově hodnocených hotelech,“ uvedl Danyo. Na nejnižší pozici člověk dostává minimální mzdu vždy. Zaměstnavatel pak může zaměstnance povýšit a s tím vzrůstá i výplata. „Po třech týdnech, kdy jsem dělal pomocníka v kuchyni, si můj šéf všiml, že chci pracovat a snažím se. Tak mě dosadil na pozici kuchař učeň. Tři měsíce jsem se pak zaučoval jako kuchař,“ řekl Danyo, který nepotřeboval k práci v pohostinství žádnou kvalifikaci.

Eura. Foto: Veronika Jelínková

Mzda se odvíjí od počtu odpracovaných hodin a od druhu práce. Počet těchto hodin musí být uveden ve smlouvě, kterou zaměstnanec podepisuje se zaměstnavatelem. Do celkových pracovních hodin se započítává přesčas nebo cestování v rámci výkonu zaměstnání.

Minimální mzda v Irsku vzrostla a od letošního 1. ledna činí 9,15 eur na hodinu. Toto číslo se ale týká jen zaměstnanců starších osmnácti let, kteří mají pracovní poměr už déle než dva roky. Plnoletí pracovníci v prvním roce získávají minimální mzdu 7,32 eur na hodinu a v druhém roce už 8,24 eur na hodinu.

Zákon o minimální mzdě také určuje sub-minimální výdělek pracovníků, kteří jsou školeni ve třech stupních. Ten je procentuálně odvozen od klasické minimální mzdy. V prvním stupni získávají zaměstnanci sedmdesát pět procent tohoto výdělku, v dalším osmdesát procent a následně devadesát procent. Každý stupeň musí trvat nejméně jeden měsíc a nejdéle jeden rok.

Vojtěch Danyo. Foto: Veronika JelínkováDanyo do Irska neodjel přes žádnou agenturu, ale „sám za sebe“. Díky evropskému občanství nepotřeboval žádné povolení k práci. Zaměstnání si hledal převážně na internetu, kde je pracovních nabídek velké množství. „Práci jsem zkoušel hledat také osobně tam, kde měli vyvěšené, že hledají výpomoc. To se mi nevyplatilo, protože většina lidí, kteří tam už pracují, bere nového zájemce jako hrozbu pro sebe a životopisy rovnou vyhazují,“ vysvětlit Danyo. Svoji první práci našel za necelé tři týdny. Vzhledem k tomu, že končila sezóna, ji brzy ztratil kvůli pravidlu „last in – first out“ (pozn. red. – poslední přijatý zaměstnanec je propuštěný jako první). Další zaměstnání získal až za několik měsíců.

I přesto, že v oboru pohostinství Danyo nepotřeboval žádné barmanské nebo kuchařské kurzy, například v technických oborech tomu tak není. „I když jsem měl průpravu z vysoké školy, kterou jsem bohužel nedokončil, na získání místa to nestačilo. Kromě toho, že zaměstnavatelé požadovali ukončené studium, preferovali univerzity v Británii nebo jiných velkých zemích Evropy,“ řekl Danyo.

Nejen na internetu, ale i na klasických úřadech práce jako jsou v České republice, může člověk hledat zaměstnání. Úřady registrují nezaměstnané a ti pobírají podporu. Za poslední rok klesla nezaměstnanost z 9,8 procent na 8,8 procent a stále má klesající tendenci. Současně mírně klesl index spotřebitelských cen (pozn. red. – CPI, udává cenu za služby a výrobky spotřebované průměrnou domácností za rok).

Celková životní úroveň v Irsku a spokojenost obyvatel je vyšší, než je průměrná hodnota indexu spokojenosti, který zjišťuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Co se týče bydlení, Irsko opět vyčnívá nad hranici OECD. Na jednoho člověka vychází 2,1 pokoje, což je o 0,3 pokoje více než je průměr. Pro srovnání v České republice připadne pro jednoho pouze 1,4 pokoje.

Ideální cena pro podnájem v Dublinu je dle Danya čtyři až pět set eur za měsíc. „To jsou ve skutečnosti hrozně malé náklady. Když srovnám výdaje na život s Českou republikou, člověk se má v Irsku mnohem lépe. Tam jsem mohl kvalitně žít a navíc jsem si i vydělal,“ shrnul Danyo.

 

Minimální hodinová mzda

% minimální mzdy

Pracovník nad 18 let se smlouvou starší 2 let

€9.15

100%

Pracovník mladší 18 let

€6.41

70%

Pracovník nad 18 let v prvním roce práce

€7.32

80%

Pracovník nad 18 let ve druhém roce práce

€8.24

90%

Zaměstnanci starší 18 let, kteří prochází školením

 

 

První třetina školení

€6.86

75%

Druhá třetina školení

€7.32

80%

Třetí třetina školení

€8.24

90%

Tabulka minimálních mezd v Irsku. Pramen: www.citizensinformation.ie

 

 

Portál ke hledání práce v Irsku: http://www.jobs.ie

Klíčová slova: Irsko, práce, minimální mzda, životní úroveň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.