30.11.2018 22:12


Istanbulská úmluva polarizuje společnost

Autor: Ondřej Mazoch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Text úmluvy poslední týdny rezonuje českou společností. Smlouva čelí mnohým obviněním, které jsou často spojeny například s problematikou migrace, nebo ohrožením tradičních rodin. Značná část myšlenek a spekulací je přitom založena na mýtech a nepravdách. Také z důvodu osvěty včera o úmluvě diskutovala řada osobností.

Diskutující na debatě o Istanbulské úmluvě  

Brno - Istanbulská úmluva se věnuje dvěma konkrétním problémům, a to domácímu násilí a násilí na ženách. Přijala ji Rada Evropy v roce 2011. Dodnes ji ratifikovalo dvaatřicet států a třináct podepsalo. Rusko a Ázerbájdžán jsou posledními zeměmi sedmačtyřicítky, které tak ještě neučinily. Debatu v České republice rozvířilo plamenné kázání katolického kněze, pedagoga a bývalého ministra školství, Petra Piťhy. Ten ve své řeči varoval před přijetím úmluvy, později se vyhrazoval především proti její důvodové zprávě.

Pozvání k debatě v Olomouci přijali poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), proděkan Právnické fakulty Univerzity Palackého Maxim Tomoszek, sociolog a vysokoškolský pedagog Martin Fafejta, římskokatolický kněz Miroslav Herold a teoretička kulturálních studií Iveta Jansová. Moderování se ujal psycholog a odborník na domácí násilí Drahomír Ševčík.

Řečníci se hned zpočátku shodli na tom, že by se pod samotný text podepsali všichni. Jádrem problému je ale podle poslance Výborného důvodová zpráva úmluvy. „Smlouva nás přesvědčuje, že je všechno domácí násilí podmíněno genderovými stereotypy a s tím nesouhlasím,“ říká Výborný.  

Podle kněze Miroslava Herolda je církev v tomto ohledu rozdělena stejně jako celá společnost. Ačkoli se český primas Dominik Duka postavil za Piťhu, biskupská konference už tak jednotná není. Naopak příkrého odmítnutí se kazateli dostalo od prezidenta České křesťanské akademie Tomáše Halíka. „Na smlouvě vidím pozitivní hlavně to, že rozvířila v české společnosti debatu o tomto tématu,“ vysvětluje Herold.

Právní pohled na věc přinesl do diskuze proděkan právnické fakulty v Olomouci Maxim Tomoszek. Zdůraznil, že smlouva není právně závazná a že je na českých zákonodárcích, které pasáže implementují do českého právního řádu. Stejně jako Miroslav Herold, i Martin Fafejta akcentoval důležitost nynější diskuze ve společnosti. Právě diskuze je podle něj nejlepším motorem pokroku v této oblasti. Úmluva jde totiž proti genderovým stereotypům, tedy tradičnímu uspořádání rolí u žen a mužů. „Nemysleme si ale, že jde o absurdní extremistické schéma, kdy rodiče už nebudeme moci zvát matkou a otcem a dceru dcerou,“ říká Jansová. „Toto je opravdu strašení, které ze smlouvy absolutně nevyplývá,“ dodává.

Klíčová slova: Istanbulská smlouva, Gender, diskuze, migrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.