08.03.2019 12:38


Jak bude vypadat Brno budoucnosti? Napoví výstava v Urban centru

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jak by mohlo vypadat brněnské výstaviště nebo Mendlovo náměstí ukazuje výstava s názvem Sedm podob Brna budoucnosti. Výstava představuje šest oceněných projektů ze soutěží organizovaných Kanceláří architekta města Brna. Součástí je i zadání právě probíhající soutěže na podobu chytré čtvrti v areálu plynáren na ulici Špitálka. Vítěze vybere odborná porota v polovině března. Všechny návrhy si návštěvníci mohou prohlédnout v Urban centru na Staré radnici.

Výstava Sedm podob Brna budoucnosti

Brno – Rozvoj Brna a jeho příští podoba je příležitostí pro mnoho architektonických studií. Zatím se jich do všech vypsaných soutěží přihlásilo pětapadesát, a to i z Itálie, Polska nebo Japonska.

Návštěvníci mohou vidět výsledky jak ideových, tak projektových soutěží. „Na ideové soutěže nenavazuje následná zakázka. To znamená, že se s vítězem nepodepisuje smlouva na další projektovou dokumentaci,“ vysvětluje Jana Běhalová z Kanceláře architekta města Brna. Návrhy mohou sloužit k lepšímu pochopení místa, pro které se soutěž vypisuje, nebo k vyjasnění tamních problémů.  „Město ale může zadat následnou projektovou soutěž nebo změnu územního plánu,“ dodala Běhalová.

Naopak projektové soutěže mají brněnskému magistrátu poskytnout konkrétní návrh, podle kterého se bude stavět. Vítězné návrhy jsou už známy pro Kreativní centrum v Bratislavské ulici, centrum volného času v Bystrci a sociálně-zdravotní komplex na Červeném kopci.

Z nich má nejblíže k realizaci Kreativní centrum v budově bývalé káznice. Podle návrhu atelieru Kava se nyní zpracovává dokumentace a na podzim bude město žádat o dotace. „Místo má sloužit jako kreativní inkubátor s ateliéry, studii, multifunkčním sálem, dílnami i knihovnou Jiřího Mahena. Nicméně zde zůstane zachována muzejní část, aby byla uctěna památka vězněných,“ uvedla Tereza Chrástová z Kanceláře strategie města Brna. Začátek stavby se plánuje na konec roku 2020.

Výstavu pořádá Kancelář architekta města Brna, která se zabývá tvorbou územního plánu, pořádá architektonické a urbanistické soutěže a usiluje i o zapojení veřejnosti do rozvoje města. Výstava je přístupná do 22. března, vstup je zdarma.

Klíčová slova: výstava, Brno, návrhy, architektura, Stará radnice, budoucnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.