24.04.2015 10:45


Jak funguje Ochranný svaz autorský ukázali studenti na premiéře dokumentu #OSAfilm

Autor: Štěpánková Natálie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Když nahraju vlastní píseň a zapíšu se do Ochranného svazu autorského, dostanu pak peníze za její zahrání na Radiu R? Tato otázka napadla studenta Miroslava Vlčka a stala se námětem dokumentu #OSAfilm, kterého je Vlček autorem společně s kameramanem Tomášem Chalupským. Od Ochranného svazu Vlček zatím žádné peníze nedostal, proč, se mohli diváci dozvědět na včerejší premiéře filmu.

Brno  Ochranný svaz autorský neboli OSA je v Česku často kritizován. Zdali je kritika oprávněná ukazuje nový studentský dokument #OSAfilm, který měl premiéru včera večer v brněnské kavárně Praha. Film, který je svým zaměřením prvním a jediným dokumentem o autorských právech u nás, trval padesát minut a po jeho skončení návštěvníci debatovali s autory filmu   studentem mediálních studií, dramaturgie a scenáristiky Miroslavem Vlčkem, kameramanem Tomášem Chalupským – a také s právníkem Matějem Myškou z Masarykovy univerzity, který ve filmu vystupuje jako odborník na autorská práva a duševní vlastnictví. Na premiéru i následnou diskuzi byli pozváni i zástupci Ochranného svazu autorského. Ti se však nedostavili. Právník Matěj Myška a autoři dokumentu po premiéře debatovali s diváky. Autor: Natálie Štěpánková

Film, jehož premiéra byla záměrně naplánovaná na Světový den knih a autorských práv, ukázal složitost a neproniknutelnost pravidel Ochranného svazu. „Jako největší problém vidíme to, že na nastavování pravidel ochrany má vliv jen úzká skupina lidí. Jsou to sice autoři hudby nebo textu, ale je jich jen pět set a rozhodují o výkonu práv všech ostatních autorů v republice, kterých je celkem osm tisíc,“ vysvětlil jeden z autorů filmu Miroslav Vlček. „Druhý velký problém je, že když se muzikant domluví s klubem, že v něm bude hrát své skladby zadarmo, tak klub musí i přesto odvést autorské poplatky za jeho výstup,“ dodal Vlček. 

Po dokumentu, který sklidil bouřlivý potlesk, se někteří z diváků zapojili do diskuze o autorských právech a podělili se o své zkušenosti s Ochranným svazem autorským.  „Víceméně jsem věděl jak to v OSA chodí, protože jsem se o to již dříve zajímal, ale připadalo mi to strašně složité. Jsem rád, že jsem v dokumentu viděl všechno pohromadě, spoustu věcí mi to vysvětlilo," sdělil své dojmy divák Ivo Macík.

V Radiu R nás napadlo, že bychom mohli udělat vlastní písničkuZaregistroval jsem se v OSA a začal jsem si o tom zjišťovat více informací. Ale přišel jsem na to, že to nejsem schopný sám všechno obsáhnout, tak  proto tam vystupují i další muzikanti, organizátoři koncertů a vlastně všichni, kteří mají s OSA něco společného," vysvětlil okolnosti vzniku filmu Vlček. Roli ve filmu dále dostali, kromě již zmíněného právníka Matěje Myšky, i předseda představenstva OSA Roman Strejček a ředitel odboru autorského práva na Ministerstvu kultury.

Další promítání filmu, jehož vznik podpořil Spolek absolventů a přátel Masarykovy Univerzity a Janáčkovy akademie múzikých umění, autoři zatím domlouvají. Plánují film představit v Praze, Plzni, Olomouci a také v Bratislavě a Košicích. „Zvažujeme natočení slovenské verze, protože tam jsou ty problémy ještě bolavější. Protože SOZA - Slovenský ochranný zväz autorský, nepřijal některé úpravy jako česká OSA," podělil se o další plány Vlček.

Ochranný svaz autorský je spolek, který má právo vybírat poplatky za veřejné hudební produkce díky statutu kolektivního správce od Ministerstva kultury. Autorům, kteří jsou u ní zapsaní, pak část poplatků vyplatí. Svaz má své kritiky i zastánce, do vzniku filmu #OSAfilm jeho činnost však žádný dokument nezmapoval.

Klíčová slova: OSA, #OSAfilm, dokument, Spolek absolventů a přátel Masarykovy Univerzity

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.