30.09.2018 20:50


Jak ovlivní komunální volby život studentů? Politici chtějí odborné spolupráce s vysokoškoláky, jízdné zdarma a či lanovku ke kampusu

Autor: Anna Absolonová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do komunálních voleb zbývá necelý týden. I přes to, že se většinou politické strany zaměřují na seniory či rodiny s dětmi, mají ve svých programech body, které mohou ovlivnit i životy studentů. Tedy těch, kteří v Brně často nevolí, nicméně zde tráví velké množství času. Jedná se například o zavedení jízdného zdarma v centru Brna či spolupráci se studenty na Datovém centru města.

Brno - Pro většinu politických stran je prioritou doprava ve městě. S jedním z nejvýraznějších kroků, jak se s komplikovanou situací vypořádat, přišli Starostové a nezávislí. Ti navrhují zavedení městské hromadné dopravy v centru zdarma, aby tak snížili přepravu osobními auty. „Myslím, že tento krok by byl fajn a uvítali by ho právě studenti. Na druhou stranu bych se bála, aby nenastala taková situace, jako na Slovensku. Tam máme zdarma vlaky, které jsou ale tím pádem věčně přeplněné. Navíc je vše placeno z daní, přičemž tyto peníze mohou chybět někde jinde,“ uvedla studentka ze Slovenska Ivana Ammerová. „Víme, že všechna tato opatření mohou být nákladná, ale dopravu ve městě považujeme za prioritu číslo jedna, a proto je třeba do ní investovat peníze. Potřebujeme posílit linky, získat více řidičů, zajistit častější a rychlejší spoje, zvýšit dopravní komfort. Současný stav považujeme tak jako tak za neudržitelný,“ uvedla pro web STAN Petra Quittová, kandidátka na primátorku. Veřejnou dopravu zdarma navrhuje pak například i kontroverzní politické uskupení MAFFIE.

Veřejnou dopravu plánují inovovat i jiné politické strany. Například Piráti, Lidovci, hnutí ANO či Žít Brno chtějí vybavit vozy hromadné dopravy klimatizacemi. MAFFIE a hnutí ANO by navíc chtěli ve vozech Wi-Fi signál. Hnutí ANO plánuje také zavést možnost nákupu jednorázových jízdenek bezkontaktní kartou ve všech vozech. Politické strany se taktéž shodují na rozšíření tramvajových tratí, a to například i k univerzitnímu kampusu. ANO by navíc chtělo ke kampusu zavést z Pisárek lanovku, která by byla součástí MHD.

Politické strany se shodují i v myšlence rozvíjení bikesharingu či stavbě a opravě cyklostezek. Těmto nápadům jsou nakloněni například Piráti, Lidovci, Žít Brno, ČSSD, TOP09 či hnutí ANO. Napříč politickým spektrem panuje shoda i v podpoře kultury a sportu, a to například ve stavbě bazénu za Lužánkami. Tento nápad podporují členové STAN, hnutí ANO, TOP09 a Lidovci. TOP09 by navíc chtěla zavést mobilní aplikaci s běžeckými trasami.

Některé politické strany uvažují o přímém zapojení studentů do fungování ve městě. Lidovci například podporují dobrovolnictví v sociálních službách u studentů. Potenciálu studentů chtějí využít i Piráti. „Fakt, že je Brno studentské město, vnímáme kladně a hodláme tohoto potenciálu využít. Chceme spolupracovat jak s vysokoškoláky, tak s vyučujícími, jejichž odborného pohledu hodláme v některých problematikách využít,“ uvedl člen Pirátské strany Miroslav Bárta. TOP09 zase plánuje využít znalostí studentů z fakult s programem tělesné kultury jako odborníky na sportování u dětí.

Hnutí Žít Brno chce využít vysokoškoláků při tvorbě Datového centra. „Datové centrum chápeme jako rozšíření dnešního datového portálu, tak aby byl primárním zdrojem informací o Brně. V Brně je z našeho pohledu například velmi neuspokojivě vyřešená bezbariérovost ve veřejném prostoru. Poradní sbor pro bezbariérové Brno by mělo využívat výsledky různých dílčích výzkumů studentů architektury, stavebnictví, psychologie, sociologie, geografie, ošetřovatelství, speciální pedagogiky, dopravy, či informatiky. Velmi často se v diplomkách skrývají informace, které by jinak město muselo složitě sbírat,“ uvedla předsedkyně hnutí Barbora Antonová.

Komunální volby se uskuteční v pátek 5. a v sobotu 6. října. Nejvyšším volebním potenciálem, 28 procenty, disponuje v Brně hnutí ANO, které zvítězilo v posledních komunálních volbách před čtyřmi lety. Tenkrát dosáhlo výsledku 20 procent. Těsně za ANO je pak koalice ODS a Svobodných s 27 procenty, následují Piráti s 23 procenty, KDU-ČSL se 17 procenty, ČSSD s 16 procenty. Dále v pořadí jsou TOP09, Starostové, Žít Brno, SPD a Zelení. Předpokládá se, že k volbám přijde přibližně 48 procent oprávněných voličů.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.