12.12.2010 23:21


Jak se krajina zaplňuje obchody

Autor: Ondřej Ekl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kutilové můžou jásat. Především ti z brněnských Ivanovic. Vedle jednoho hobbymarketu jim roste druhý. Co na tom, že sortiment je stejný. Třeba bude levnější.

Stavba hobbymarketu firmy Bauhaus v brněnských Ivanovicích vyvolává rozporuplné reakce už od schválení projektu v roce 2005. Přestože tehdejší zastupitelstvo bylo proti, developeři z firmy Fuertes Development si prosadili svoje. V červnu tohoto roku najela na čerstvé staveniště těžká technika a na poli v Ivanovicích se začala připravovat půda pro nový obchodní dům.

Kutilů se v Brně najde spousta a nejen ti tvoří klientelu hobbymarketů. Řetězce těchto společností zde tedy logicky hledají odbytiště svých služeb. To vše je naprosto v pořádku, dokud se obchody staví tam, kde jich je nedostatek, a zákazníci musí dojíždět z větších vzdáleností. Jakmile se však do plánování výstavby nových obchodních domů začnou motat často nepochopitelné praktiky konkurenčního boje, je zle.Ondřej Ekl. Foto: Petr Bednarik.

To je právě případ plánovaného Bauhausu v Ivanovicích. Mimo klasických stížností lokálních obyvatel na zvýšený provoz a hlučnost v okolí, také na estetické narušení lokality, je tu zarážející především fakt, že necelých tři sta metrů od staveniště stojí hobbymarket Baumarkt. Troufám si říct, že až na výjimky nabízejí s Bauhausem stejný sortiment zboží.

Proti stavbě Bauhausu se ohradilo několik sdružení, mezi nimi i Nesehnutí, kteří od počátku pomocí různých byrokratických obstrukcí a stížností stavbu zdržují. Jejich největším argumentem je porušení plánované rozlohy prodejní plochy a nepřipravenost místních komunikací a kanalizací na novou zátěž.

Jejich protesty však investorům stavbu pouze komplikují. Stroje pokračují v práci a pole mezi rychlostní silnicí R43 a Ivanovicemi dnes připomíná bojiště z první světové války. Snad nikdo už dnes nevěří, že bude stavba hobbymarketu zrušena. Je třeba se tedy postupně smířit s tím, že budou na severním okraji Brna stát dva rozsáhlé obchodní domy vedle sebe.

Nedokážu si dost dobře představit situaci, kdy si zákazník přijde do jednoho hobbymarketu koupit konev a kvůli lopatě si skočí do druhého, protože tam je o dvacet korun levnější. Pokud někdo tímto argumentuje, a sám plánuje toto nákupní šílenství podstupovat, je čas se nad konzumními způsoby dnešní společnosti zamyslet. Samotní ivanovičtí občané nejsou ve svém názoru jednotní. Jeden průzkum říká, že tři čtvrtiny jsou proti stavbě, zatímco jiný tvrdí opak.

Činnost developerské firmy není protizákonná, ale přinejmenším postrádá smysl. Nebo aspoň takový, který by obyčejný člověk chápal. Možná ještě absurdnější je situace v Kuřimi u Brna. Před pár let se započala výstavba diskontů dvou firem na okraji města. Dnes oba objekty stojí, jejich pozemky od sebe dělí pouze silnice a obchody si navzájem kradou zákazníky různými akcemi. A že dvě kostky z betonu nepřidávají lokalitě na kráse, není žádným překvapením.

Zákazníci mají větší výběr a mohou levněji nakoupit. Řetězce ztrácí staré, a nacházejí nové klienty. Česká krajina je vyplňována betonem konkurenčního boje nadnárodních firem. A za pár let budeme všichni bydlet v obchodech.

Klíčová slova: Bauhaus, Ivanovice, hobbymarket

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.