19.05.2012 16:01


Jak vybrat první smartphone

Autor: Michal Cagala | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

S prvním opravdovým smartphonem, tedy iPhonem od Apple, se kolem chytrých telefonů rozpoutalo šílenství. I před iPhonem existovaly takzvané PDA, neboli přístroje s dotykovou obrazovkou. Dnes ale dokáží chytré telefony téměř nahradit osobní počítače a v mnohém je i předčí. Pokud máte v kapse už pět let staré véčko nebo dokonce cihlu z devadesátých let, pak je možná načase přemýšlet o koupi nového telefonu. Smartphonu.

Kdy a proč si dotykový telefon pořídit

I klasické tlačítkové telefony s malým displejem nabízí možnost připojení k internetu, emailového klienta, a kromě volání a textových zpráv řadu dalších funkcí jako je kalendář a plánovač úloh.  Co tedy dělá chytré telefony chytrými? Předně s prvním iPhonem přišel komfort, který dnes může každý vidět u jakéhokoli typu smartphonu. Tlačítka jsou nepohodlná a malá. Místo posouvání tlačítkem či joystickem z ikonky na ikonku můžete u smartphonu na ikonu přímo ťuknout prstem. A protože jsou nové obrazovky telefonů kapacitní, neboli reagují nikoli na tlak, jako staré kapesní počítače, ale na spojení obvodu, jež je tvořen mezi obrazovkou a prstem, není zapotřebí používat obě ruce a kdesi po kapsách hledat stylus (tužka s nepíšícím hrotem).

Další výhodou je schopnost připojení k wi-fi sítím nebo možnost využití mobilního připojení, jež dnes v oblastech s 3G sítí nabízí až 10megabitů za sekundu. Díky velkému displeji, jehož rozměry se navíc stále zvětšují, je možné pohodlně brouzdat po internetu, číst si textové soubory, přehrávat videa, pořádat videokonference, natáčet či fotit. To vše online s okamžitým a často automatickým přístupem ke sdílení na sociálních sítích s kolegy či spolužáky. Telefon se tak náhle může stát plnohodnotným a pohodlným pracovním nástrojem. Pár vteřin po vytažení z kapsy si můžete přečíst nejnovější zprávy, odpovědět na email nebo zjistit, jaké sexy fotky právě nafotila spolužačka u moře.

Rozhodli jste se tedy koupit svůj první smartphone. Ve všech obchodech je jich nepřeberné množství, na první pohled se zdají být všechny stejné. Zde jsou modely, které jsou nejvhodnější pro mobilního začátečníka.

Apple iPhone

Design iPhonů se typ od typu moc nemění, Apple pracuje především na obsahu. FOTO: Flickr.comByl první, byl jedinečný a odstartoval revoluci. Dnes je poslední model iPhone 4S stále nejprodávanějším chytrým telefonem na trhu. Částečně za to vděčí produktové politice Applu a odkazu Steva Jobse. Apple si vždy zakládal na tom, že se k uživateli dostane hotový výrobek bez nutnosti něco složitě nastavovat, rozebírat a upravovat.

iPhone 4S je navíc  vystylovaný, logo nakousnutého jablka dává vlastníkovi telefonu pocit prestiže a jedinečný systém virtuálního asistenta, hřejivého ženského virtuálního hlasu Siri, který vám splní každé přání od vyhledání nejbližší kavárny podle vaší pozice po nalezení a zabookování restaurace podle momentální chuti je prozatím bezkonkurenční.

Kdo je věrný produktům Apple, dostává navíc možnost jedinečného propojení všech produktů přes online prostor, takzvaný cloud. Koupit si iPhone je ale rozhodnutí drahé a závazné. Od platformy se bude těžko odcházet, a tudíž musíte počítat s velkými výdaji, budete-li chtít svoji telefonní stáj obnovovat co dva roky. Cena za virtuální produkty jako hudba a další multimédia či aplikace také není nízká. Apple si navíc zakládá na uzavřenosti systému. Nepočítejte tedy s mnoha aplikacemi zdarma a možností modifikovat svůj telefon.

Android

Android je platforma, respektive operační systém, která se nejvíce podobá Linuxu. Je zdarma a vyvíjí jej Google. Aktualizace vychází rychle a kvůli pomalému nástupu Windows Phone na trh je nejrozšířenější platformou na chytrých mobilních telefonech hned po iOS od Apple. Na rozdíl od něj je ale obsažena v široké škále tisíců typů telefonů od desítek výrobců.

Koupit si telefon s Androidem tak můžete v cenovém rozpětí od dvou a půl tisícdo necelých patnácti tisíc korun. Smartphonový začátečník nepotřebuje utrácet hned malé jmění za svou první platformu, kterou nezná, a proto je nejlepší seznámit se nejdříve s Androidem na levnějších přístrojích. Zde jsou nejlepší z nich.

Samsung Galaxy Mini a Galaxy Y 

Samsung Galaxy Mini má menší rozlišení než konkurence. FOTO: Flickr.comTyto dva, výkonem i designem téměř totožné telefony, jsou dobrým startem pro nováčky, kterým se nechce utrácet úspory za nový telefon a přitom poskytnou komfort smartphonu. Pokud bude uživatel spokojený, může pak přejít k dražším verzím typu Galaxy Note nebo do vyšší ligy – ke Galaxy SII nebo SIII, které výkonem předčí kdejaký netbook.

Cena se pohybuje okolo tří tisíc. Velikost obrazovky je 3,2 palce, nicméně rozlišení pokulhává, na rozdíl od dalších androidích telefonů tudíž není obraz tak pěkný, aby se dal pohodlně číst delší text. Přístroj obsahuje foťák s kamerou, nelze ale čekat zázraky. Na rozdíl od dražších telefonů jsou výsledné snímky nekvalitní.

ZTE Blade

Doba, kdy Čína produkovala pouze padělky a nekvalitní kopie je dávno pryč. Číňané pochopili, že konkurovat velkým firmám mohou pomocí ceny při zachování kvality srovnatelné s korejskými či japonskými přístroji. ZTE Blade, některými prodejci uváděn jako Orange San Francisco, je telefon, který velikostí obrazovky a rozlišením předčí Galaxy Mini a Y od Samsungu, výkonem i funkcemi je přitom srovnatelný a je matný, tudíž na něm nejsou vidět otisky prstů. To vše za cenu dva a půl tisíce korun.

Pro začátečníky je tedy Blade nejlepší volba. Stejně jako u Galaxy Mini a Y i zde je zabudovaný fotoaparát, tentokrát ale ještě horší. Na focení si tedy Blade nekupujte. Navzdory ceně vyniká kvalitním reproduktorem, ze kterého se line překvapivě čistý zvuk.

Sony Ericsson Xperia Mini

Sony Xperia Mini nabízí oproti konkurenci fyzickou klávesnici. FOTO: Flickr.comTento telefon, srovnatelný výkonem s výše uvedenými androidovými telefony nabízí o něco širší display, což může být výhoda v případě, že chcete telefon využívat hlavně pro multimédia. Hůře se ale drží v ruce, oproti konkurenci obsahuje vysouvací fyzickou klávesnici. Je to kompromis pro ty, kteří nevěří čínské značce, a na ceně chtějí pár stovek korun ušetřit. Xperia Mini se dá sehnat v internetových obchodech od 2 700 korun. Foťák je o něco lepší než u Samsungů či Bladu, ale opět nenahradí ani levný kompakt.

"Koupila jsem si Samsung Galaxy Mini. Rozhodující u mě byla cena, ale jsem s telefonem spokojená. Vypadá pěkně a pohodlně na něm můžu brouzdat po internetu, chatovat nebo si prohlížet fotky. Používám ho i jako hudební přehrávač. Android je dobrý systém, je jednoduchý, takže se nemusím učit ho složitě ovládat," říká šestnáctiletá studentka Zdislava Tvrdíková. 

Windows Phone

Prostředí Windows Phone je velmi jednoduché a přehledné. FOTO: Flickr.comMicrosoft zůstal při telefonním boomu silně pozadu za Googlem i za Applem. Většinou jsou tedy Windows Phonem osázeny přístroje od Nokie, což už je samo o sobě varující. Nokia samotná se snaží konkurovat momentálně cenou, ale ani to se jí moc nedaří. Stejně jako Microsoft přišla na trh pozdě a v porovnání kvalita versus cena nemůže se zaběhlým Androidem soupeřit.

Výhodou je zvyk uživatele. Windows Phone 8 je totiž designově stejný jako Windows 8 na osobních počítačích a laptopech. Windows Phone na svých přístrojích nabízí také některé další firmy, jako je třeba HTC. Cena se ale pohybuje minimálně kolem pěti tisíc korun. Pro toho, kdo nechce přecházet od platformy k platformě a na Apple nemá dost peněz, je ideální Lumia 710 od Nokie nebo HTC Radar. 

"Mobil používám spíš na volání a poslouchání hudby, občas navštívím sociální sítě. Windows mám i na počítači, proto jsem chtěl vyzkoušet Windows Phone. Nokie mi nevyhovovala, pořídil jsem si HTC a jsem spokojený, Windows je rychlejší než Android, podle porovnání telefonů s kamarády," vysvětlil jednadvacetiletý student Eduard Kušner. 

 

Dotykové telefony mají zatím i několik kosmetických vad, které mohou od nákupu odradit především ty, co se potřebují spolehnout na výdrž baterie i fyzickou konstrukci telefonu. Kvůli velkému podsvícenému displeji a připojení k internetu je často nutné nabíjet telefon obden nebo dokonce každý den. Při pádu nebo přisednutí se také často rozbije sklo displeje, u levnějších kusů neopravitelné. Přes tyto nešvary, na jejichž odstranění pracují odborníci s každým novým přístrojem, je smartphone výborným pomocníkem, na který je však třeba si zvykat. Koneckonců za pár let už bude práce s dotykovými technologiemi vyžadována v zaměstnání i při studiu stejně, jako je dnes vyžadována práce s osobním počítačem.

Klíčová slova: smartphone, chytré telefony, windows, android, apple, dotykové telefony, sociální sítě

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.