18.05.2020 11:18


Jako by vám vrazili kudlu do podbřišku, říká žena, která se vyléčila z nemoci

Autor: Sára Jeschkeová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Endometrióza je ženská nemoc, kterou podle některých odhadů trpí až každá desátá žena v Česku, přesto se o ní lidé moc neví. Eva Kejíková se to rozhodla změnit v rámci projektu #jsem1z10.

Eva Kejíková sdílí svůj příběh, jak se vyléčila z endometriózy. Foto: Eva Kejíková

BRNO - Eva Kejíková na svém instagramu, blogu i podcastu Eva Ženám mluví o tématech jako je seberozvoj či vztahy nebo pořádá seberozvojové pobyty pro ženy. Především ale sdílí otevřeně svoji cestu, jak se vyléčila bez léků z nemoci, která se jmenuje endometrióza. Tohle onemocnění způsobuje, že se ženě v těle hromadí děložní sliznice, která pak způsobuje další zdravotní problémy, ženy často trpí bolestmi a  nemoc může způsobit až neplodnost.

Jak přišel nápad, že budete sdílet svůj život a zkušenosti?

Začala jsem nad tím přemýšlet v době, kdy mi diagnostikovali endometriózu, tehdy jsem se vrátila z Nového Zélandu a prožívala jsem těžké období. Intuitivně jsem cítila, že si mám založit blog a dělat o té nemoci osvětu, protože ji mám nemoc kvůli tomu, abych o ní dala lidem vědět, a když to udělám, tak se vyléčím. Logicky to nedává smysl, ale mě se ta myšlenka držela tak dlouho, že jsem to opravdu zrealizovala. Chtěla jsem jenom sdílet tu cestu s tím, že si to možná občas někdo přečte, ale nenapadlo by mě, že by to lidem měnilo životy.

Endometrióza je nemoc, o které lidé pořád moc neví. Mohla byste ji nějak přiblížit?

Endometrióza je oddělená děložní sliznice. Ta za normálních okolností odchází z těla ven při menstruaci. Při endometrióze se děje obrácený proces, kdy ta děložní sliznice z těla ven neodchází, ale hromadí se v těle a může se uchytit na jakémkoli orgánu kromě sleziny a srdce, což způsobuje velké zdravotní potíže. Většinou se usazuje na vaječnících nebo děloze, kde tvoří takové útvary podobné cystám.

Co ženy při endometrióze zažívají? Jaké jsou příznaky?

Mezi příznaky endometriózy patří velké bolesti při menstruaci, a to mnohem větší než běžné menstruační bolesti. Je to jako když vám někdo vráží kudly do podbřišku. Některé ženy mohou mít bolesti neustále. Další příznaky jsou trávicí potíže, bolesti při sexu, stavy únavy nebo psychické problémy. Také může způsobovat neplodnost. Každá žena ale může mít jiné příznaky.

Jak je to s diagnostikou a léčbou?

Jediný způsob, jak stoprocentně nemoc diagnostikovat, je laparoskopie. Při té se taky odstraní nálezy. Ženy někdy k léčbě dostanou hormony, které fungují na teorii, že endometriózu léčí, protože žena nebude menstruovat. Často to ale nefunguje a ženy mají i po půl roce braní hormonů znovu nález. V dnešní době na léčbu endometriózy vznikají specializovaná centra a medicína se snaží tu nemoc zkoumat, ale stále ji příliš nedokáže léčit. Je ale důležité i to, jak sama žena k léčbě přistupuje, aby si to zdraví udržela.

Jakou jste měla sama zkušenost?

Nemoc mi zjistili laparoskopií v roce 2016, ale problémy jsem měla už předtím. Střídaly se mi průjmy a zácpy, měla jsem psychické problémy, výkyvy nálad, bolest při sexu, opakované záněty v těle. Měla jsem pocit, že stojím na okraji propasti. Když vám řeknou, že máte nevyléčitelnou nemoc, je to ze začátku těžké. Přemýšlela jsem, co mi zbývá, věděla jsem se, že když to vzdám, tak umřu. Ale až o dva dny později mi došlo, že mám i druhou možnost. A rozhodla jsem se, že to změním a udělám všechno proto, abych se vyléčila. Začala jsem s intenzivní psychoterapií, kam jsem hodila každý týden a změnila jsem kompletně stravu. Sama jsem příklad toho, že jde se vyléčit. Medicína sice tvrdí, že ta nemoc úplně vyléčit nejde, takže nikdy nedostanu papír, že endometriózu nemám, ale jsem bez příznaků a vím, že jsem v pořádku.

Říkáte, že ženy často endometrióza přijde něco ženu naučit, protože může mít problém třeba s orientací na výkon nebo potlačováním emocí. Jak z toho ven?

Přesně tak. Přijde nás upozornit na nějaký problém, a pokud ho nezměníme, tak se často nemoc může třeba po půl roce vrátit. To, co každou ženu přijde naučit, je u každé ženy jiné, každá žena by měla zjistit, co je konkrétně u ní problém. U mě to bylo to, že jsem byla hodně orientovaná na výkon, a přišlo mi to normální. Endometrióza mě přišla naučit, abych našla sama sebe, abych si v životě nastavila hranice, naučilo mě to odpočívat, donutilo mě to vyřešit si vztahy v rodině, mít ráda sebe a své tělo.

Sdílet svůj příběh s ostatními ženami může být těžké, ale i uvolňující. Foto: Eva Kejíková

Sama jste vytvořila projekt jsem1z10, kde jste sdílela příběhy žen s endometriózou. Jak vlastně vznikl?

Byla to úplná náhoda. Ženy s endometriózou mi často psaly, že o té nemoci řekly jenom svým nejbližším, ale ani ti jim úplně nerozumí. Setkávaly se nepochopením, každý je odbýval větou, že menstruační bolesti jsou přece normální. Lidi tu nemoc nechápou, protože není vidět, není to zlomená noha. Mají pocit, že jste v pořádku, když tak vypadáte. Tohle mě vedlo k tomu, abych podpořila ženy, aby o té nemoci otevřeně mluvili, protože je důležité, aby to ostatní pochopili a dozvěděli se o tom.

V poslední době ve svém okolí sama vidím hodně dívek nebo žen, co se potýkají s ženskými  problémy. Trápí je hormonální nerovnováha nebo gynekologické nemoci. Souvisí to třeba i s tím, že špatně přistupujeme k ženství?

Určitě. Dnešní doba je hodně orientovaná na mužskou energii a výkon, my ženy často potlačujeme samy sebe, nebo se snažíme zavděčit mužům, protože máme pocit, že nás jinak nikdo nebude mít rád. Souvisí to třeba i se špatným výběrem partnerů.

Hodně se věnujete seberozvoji. Co všechno děláte a co vám to dalo?

Od pětadvaceti jsem si občas přečetla nějakou knížku nebo šla na nějakou přednášku, ale spíš nárazově. Člověk na to musí být vnitřně připravený. Poslední tři roky na sobě pracuju intenzivně, půl roku jsem například každý týden chodila na psychoterapii. Všem doporučuju seberozvojové a sebezkušenostní kurzy, kde si člověk si sám na sobě zkusí různé věci a zjišťuje o sobě nové a nové věci. Někdy můžou být i hodně nepříjemné, protože člověk si sám sobě často lže. Je bolestivé si některé věci o sobě přiznat, ale zároveň při tom dochází k největším posunům.

Pořádáte pobyty pro ženy, tzv. retreaty. V čem je jejich síla?

Největší sílu vidím ve sdílení. Žena se na takovém pobytu dozví spoustu věcí o sobě, dáváme si navzájem zpětnou vazbu, jak působíme na druhé. Součástí také bývají různé rituály, třeba rituál přijetí menstruace, což je téma hodně spojené s ženstvím. Často se během pobytu postupně uvolňují emoce, ženy mluví o svém příběhu, sdílí ho, je to pro ně bolestivé, ale zároveň i velká úleva. Chodíme i na procházky do lesa nebo cvičíme jógu.

Hodně lidí, především žen, vám teď píšou zprávy nebo komentáře, že jim vaše články nebo podcast změnil život k lepšímu, jak to vnímáte? Jaký je to pocit?

Neuvěřitelný. Doteď si pamatuju, kdy mi přišel první takový komentář na jeden můj článek o vztazích od slečny, která mi psala, že na základě toho článku se rozešla s přítelem. Zjistila totiž, že jejich vztah byl toxický. Přišlo mi neuvěřitelné, že jeden článek může změnit život, byl to hrozně silný pocit. Pak mě to dál i motivovalo pokračovat v dalších věcech.

Klíčová slova: endometrioza medicina seberozvoj ženství žena

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.