10.04.2015 20:41


Je radikální levice pro Evropu hrozba nebo naděje? Polemizovali zástupci Evropských hodnot a Generace Z

Autor: Štěpánková Natálie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

„Je možné, že evropský postup nažene Řecko do ruské náruče,“ připustil zástupce ředitele Think-tanku evropské hodnoty Jakub Janda. Řekl to na polemice pořádané projektem Generace Z. Polemika mezi levicí a pravicí se zaměřila na otázku nových levicových uskupení v Evropě – řeckou Syrizu a španělské Podemos. Kromě „ruské náruče“ se řešila témata řeckého dluhu, přerozdělování, solidarity i radikální pravice.

Brno — Polemiku o otázce, zda jsou nové levicové strany pro Evropu nadějí nebo hrozbou, pořádala Generace Z ve středu večer v brněnské kavárně Praha. Jejich pozvání přijala nevládní instituce Think-tank Evropské hodnoty. Do Brna vyslala zástupce ředitele Jakuba Jandu a ekonoma Moody's Analytics Prague Tomáše Holinku. Za „domácí“ Generaci Z u diskuzního stolu zasedli publicista Petr Jedlička, který je vedoucím zahraniční rubriky v deníku Referendum, a student politické ekonomie Jan Bittner.Zleva Tomáš Holinka, Jakub Janda, moderátorka diskuze, Jan Bittner a Petr Jedlička (Autor: Natálie Štěpánková)

„Jsem rád, že se Generace Z konečně otevírá diskuzi a názorům z jiného spektra. Nebylo by pro ni dobré, kdyby zůstala uzavřena v nějakém levicovém ghettu a nekonfrontovala navenek své názory s jinými skupinami,“ vyjádřil se k debatě divák Radek Kubala a dodal, že rozdílnost protistran byla patrná už na první pohled z jejich stylu oblečení. Pánové z pravice přijeli v oblecích, zatímco zástupci levice byli oblečeni neformálně. Polemiku členové Generace Z pořádali poprvé.

V úvodní části diskutovala pouze čtveřice pozvaných. Poté přišel čas na otázky z publika. Jedním z nejprobíranějších témat byla řecká ekonomika. Holinka za prioritu považuje splacení dluhů na úkor finančních opatření v Řecku, poté může teprve přijít pozvolný růst řecké domácí ekonomiky. Na to oponoval Bittner, že některé problémy uvnitř státu je třeba řešit dřív a upozornil, že polovina mladých v Řecku je bez práce a této generaci do budoucna hrozí ztráta pracovního návyku.

Nové levicové strany Podemos a Syrizu pak pravice označila spíše za hrozbu, levice rozhodně za naději. Petr Jedlička kromě jiného přišel i s argumentem, že tyto levicové strany dávají možnost frustrovaným voličům se vyjádřit, přihlásit se o změnu a to jinak než příklonem k opravdu radikálním pravicovým stranám. Jeho diskuzní oponenti uznali, že některé strany radikální pravice považují za větší hrozbu.

Na úrovni politiky bylo opět více diskutováno Řecko. Mezi jinými tématy také symbolika cesty řeckého premiéra do Ruska a některé výroky řeckých politiků ze Syrizy. „Je rozdíl mezi oficiální pozicí řecké vlády vůči věcem spojeným s Ruskou federací a tím, co členové této vlády říkají za sebe. Nad tím se pravidelně nezamýšlím, protože ve světě politiky, jak já ho vnímám, v tom velký rozdíl není. Je to téma, které tady padlo od opozice a je pro mě zajímavé,“ ocenil nakonec Janda.

Po debatě se hosté z Evropských hodnot zdrželi a lidé měli možnost s nimi ještě podiskutovat v prostorách kavárny. „Odvaha přijet do takovéhoto prostředí je obrovská, ocenil bych klid, se kterým pan Holinka odpovídal kolikrát na hodně nepříjemné a štiplavé otázky,“ zhodnotil po debatě Bittner.

Think-tank Evropské hodnoty je nezisková organizace, která se nehlásí k žádné straně. Svou činností, která zahrnuje vzdělávací programy, diskuze, či analýzy, se chce podílet na budování politické kultury České republiky i Evropy.

Generace Z je projekt, který pořádá pravidelně přednášky a diskuze v Brně za účelem propagovat moderní levicové názory. Jejich příští akcí bude polemika s organizací Students for liberty 14. dubna v kavárně Praha.

Klíčová slova: Generace Z, Think-tank Evropské hodnoty, polemika, levice, pravice, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.