28.02.2011 15:26


Je to pták, je to letadlo, je to zumba!

Autor: Jana Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Mánie, která dorazila už i do Česka, přilétla z jasného západního nebe tak rychle, jako komiksový hrdina Superman.

Stejně jako švarný zachránce Clark Kent, zumba zosobňuje sílu, mrštnost, zábavu a do jisté míry i odvahu. Přece jen, nakráčet jako amatér mezi tucet tanečních nadšenců a snažit se napodobit pohyby indické kobry, vyžaduje kuráž.

Fitness novinka je ale především výborným marketingovým tahem. Přiznáním, že nevíte, co zumba znamená, se vystavujete asi takové reakci, jako kdybyste s ledovým klidem oznámili, že si nečistíte zuby. Zumbařky a zumbaři si vás poměří se shovívavě opovržlivým „cože?“, a vy se budete cítit jako idiot. Následně si dáte předsevzetí, že to musíte jít alespoň zkusit a do týdne jste plátcem osmdesáti korun českých na pravidelných zumba lekcích. Takhle se vydělává!

Každá sranda ale Jana Navrátilová něco stojí. U zumby je to kromě peněz dávka vynaložené energie. Po třech minutách cvičení začnete přemítat, jestli lektor nemá pod svrškem vytetované velké S. Takovou dávku hopsání by pozemšťan přece nezvládl. Je prakticky jedno, kterým směrem budete při snaze o napodobení pohybu lektora vlát. Podstatou cvičení je bavit se. Při pohledu do zrcadel, ve kterých poznáte sám sebe, když doma inkognito napodobujete koncert Madonny, se smát opravdu budete. Nikoliv ale z plných plic, jelikož ty po půlhodině natřásání vypovídají službu. V závěru lekce, kdy se cítíte stejně fit jako Superman, kterému podstrčili zabijácký kryptonit, humor dochází. Nadšené pokřiky se postupně mění ve volání o pomoc. Ve chvíli, kdy rafička hodin odklepe šedesátou minutu, je vaše teplota tak vysoko, že vám z očí div nešlehají laserové paprsky. Nakonec ucítíte zvláštně hřejivý pocit na prsou, infarkt myokardu by to být neměl, a odcházíte o nějaký ten gram tuku lehčí a o téměř stokorunu chudší.  

Při zumbě se zprvu cítíte volný jako pták. Po přestávce, kdy doplníte  palivo, se proměníte v Airbus 747 a po příletu do hangáru jste šťastní, že jste přežili. Zumba je super-adrenalin, super-odreagovačka, ale i super-ždímačka na peníze.

Klíčová slova: fitness, zumba, sport

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.