02.12.2018 17:40


Jedenáct významných lidí převzalo ocenění z rukou hejtmana

Autor: Michaela Bilíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V sále Milosrdných bratří ve čtvrtek předával hejtman Jihomoravského kraje ocenění. V pěti různých oblastech nominovalo na cenu zastupitelstvo města celkem deset lidí. Jedenáctou cenu udělil přímo hejtman Bohumil Šimek (ANO) za dílo, činnost nebo oblast jednání, které významným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu.

Hejtman předával ceny Jihomoravského kraje

BRNO - Podle hejtmana bylo velmi složité vybrat z množství lidí ty, kteří převezmou cenu Jihomoravského kraje. Jižní Morava je plná takových lidí, kteří byli dneska oceněni. Dělá na tom vždy celá rada, probírali jsme všechny životopisy. Na každého se samozřejmě nedostane, další výjimečné lidi oceníme zase příští rok," uvedl Bohumil Šimek. 

Cenu v oblasti práce s mládeží si přebral Jan Honzík, který se podílel na zavádění změn na vysokých školách s cílem umožnit studium v zahraničí. Také se stal duchovním otcem projektu Gaudeamus, který pomáhá spoustě mladých studentů s nalezením správné vysoké školy. Ve stejné kategorii zastupitelé ocenili i ředitele Střední školy technické a ekonomické Brno Lubomíra Štefku.

Za přínos v oblasti folkloru převzala cenu Růžena Komosná, která šije a vyšívá zejména podlužácké kroje nebo jejich části. Za folklor předal hejtman cenu i Marcele a Františku Slavíkovým, kteří vyrábí a replikují barokní formy na máslo, sýr a cukroví. Za umění ocenil také Evu Pilarovou, proslulou českou populární zpěvačku.

V oblasti sportu si cenu odnesly sestry Machatovy - Hanu Bubníkovou – Machatovou a Jiřinu Langovou – Machatovou, které se dodnes věnují moderní gymnastice. „Stále se účastníme soutěží jako rozhodčí. Určitě vidíme pozitivně budoucnost české moderní gymnastiky. Máme spoustu šikovných holek, které mají možnost trénovat i v zahraničí," říkají sestry Machatovy. 

Dalšími oceněnými jsou kameraman, fotograf a režisér dokumentárních filmů Karel Slach a historik architektury Vladimír Šlapeta. Speciální hejtmanskou cenu, která nepodléhá žádnému schvalovacímu procesu, převzala Věra Sosnarová, která strávila devatenáct let svého života v pracovních táborech, kolchozech, dolech a podobných zařízeních na Sibiři. O jejím osudu vypráví kniha Krvavé jahody. Mladá generace by si měla přečíst její knihu, kterou odráží tehdejší hrůznou dobu," vysvětlil svoje rozhodnutí hejtman Šimek. 

Klíčová slova: JMK, Jihomoravský, ceny, Pilarová, Šimek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.