09.03.2016 23:00


Jediné stisknutí může zachránit život. Zdravotníci pracují s novou aplikací

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Záchranáři mohou při práci využít nového multimediálního pomocníka. Díky mobilní aplikaci snadno lokalizují místo nehody a mohou včas dorazit k pacientovi. Pro uživatele je připraven seznam pohotovostí a lékáren v okolí, ale také návod k provedení první pomoci.

Brno – Novou aplikaci mohou od dnešního dne využívat všichni lidé, kteří si přivodí úraz, nebo se stanou svědky nehody. Po stáhnutí programu Záchranka do chytrého telefonu stačí podržet tlačítko na displeji a společně s vytočením linky 155 se záchranářům automaticky odešle zpráva o přesné poloze volajícího. Podle zdravotníků by se tím měly výrazně zvýšit šance na rychlé nalezení oběti.

Sanitní vozidlo Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje

Záchranáři se v minulosti často potýkali s problémem zdlouhavé komunikace se zraněnými, kteří nedokázali jasně formulovat, na jakém místě se právě nachází. „V krizové situaci, jakou je například dopravní nehoda či úraz v terénu, si řada volajících neumí vybavit svou přesnou polohou. My jsme tedy potom museli spoléhat na mobilní sítě, jenže ty nás uměly zavést i několik kilometrů od místa nehody,“ uvedla lékařka Jana Kubalová výhodu nové aplikace. Jednoduché stisknutí tlačítka podle ní v těchto chvílích dokáže zkrátit dobu příjezdu sanitky o desítky minut.

Za technologií stojí nápad Filipa Maliňáka, jehož cílem bylo poskytnout komplexní servis nejen záchranářům, ale také uživatelům. „Jedna věc je, že jsem chtěl co nejvíce usnadnit práci operátorům nouzových linek. To znamená, že kromě přivolání pomoci si lidé mohou v programu již předem nastavit údaje o svém zdravotním stavu, což dá záchranářům lepší představu, zda se pacient s něčím léčí a podobně,“ rozpovídal se o funkcích.

„Druhou věcí pak je snaha vytvořit příjemné uživatelské prostředí, které například lidem ukáže nejbližší pohotovosti či lékárny. V případě méně vážných úrazů je tedy možné se do nemocnice dostat po vlastní ose,“ vyjmenoval další přednost.

Kromě zmíněných možností lze v menu najít také interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci. Aplikace klade uživateli otázky a učí ho, jak se v kritické situaci správně zachovat. „Je to spíše vzdělávací záležitost. Například při jízdě tramvají si lidé mohou zopakovat základy poskytování první pomoci,“ sdělila Kubalová.

Aplikaci Záchranka je možné si zdarma stáhnout pro telefony s operačními systémy Android a iOS. K provozu není zapotřebí internetové připojení, informace o poloze se odešlou prostřednictvím SMS zprávy. Před nouzovým použitím tlačítka přivolání pomoci lze systém vyzkoušet také v testovacím režimu.

Klíčová slova: Záchranná služba, aplikace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.