12.03.2012 15:24


Jedna mínus, tři, BOLEHLAV!

Autor: Aneta Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Říká se, že nad alkoholem se nedá vyhrát. Jen Moraváci remizovali. Na sobotní ochutnávce vína v Moravských Bránicích návštěvníci zase jednou vyzvali alkohol na souboj. A jak to dopadlo?

Občas bylo těžké se rozhodnout, jestli je víno dobré či ne Autor: Aneta SklenářováDo sokolovny v Moravských Bránicích, omladinou přezdívané Sokol Sport Arena, se úderem páté hodiny řítí davy lidí. Doslova.

Nepsané společenské pravidlo, podle kterého by se mělo na akci chodit o něco později, aby se organizátorům přidal nějaký čas na poslední přípravy, je v tomto případě těžce přehlíženo.

A není se čemu divit. Lahve s vínem jsou omezený artikl, a tak se může stát, že na někoho vzorky nezbydou. Proto mladí, staří, ženy i muži tvoří frontu u vchodu a čekají, až jim organizátor vydá skleničku spolu s katalogem vín.

"Jsem zvědavej, jaký to bude letos. Loni jsem se opil už v osm, tak jsem tu moc nepobyl," říká mladík ve frontě. Po příchodu do místnosti praští do očí  místo, které bude hlavním centrem dění - dlouhý stůl s celkemOchutnat všechny vzorky se může zdát jako nadlidský úkol Autor: Aneta Sklenářová dvě stě sedmnácti lahvemi vína.

Někteří se k němu vydávají hned, jiní si nejdříve odloží věci na své místo. Dříve či později ale k onomu magickému stolu dorazí všichni, a tak se začíná tvořit druhá fronta.

Na ochutnávce se má správně jako první degustovat bílé víno. Stačí se podívat do katalogu, vybrat si odrůdu i vinařství a hurá ochutnávat. Každá láhev má své číslo, takže se při objednávání ušetří spousta času.

Po nalití vína nastává čas degustace. "Nejdřív se zkoumá barva, pak vůně a chuť až nakonec," radí mladý začínající vinař Radek Šusta.

Okolo postávají znalci zkoumají profesionálním způsobem  každičký detail vína. Do místnosti právě vcházejí muzikanti z cimbálky a chystají si nástroje.

Při degustaci se nejdříve zkoumá barva Autor: Aneta Sklenářová

Zanedlouho už vyhrávají staré dobré "pecky". Návštěvníky to pohodově naladí a ochutnávání je ještě o něco příjemnější. Zatím si nikdo v sále kromě kapely netroufne zpívat. Ten čas teprve přijde.

Po celém degustačním rituálu se konečně smí přitisknout sklenička na ústa. Záznamy o tom, jak víno chutná, si každý zapisuje do degustačního katalogu. V katalogu degustátorů jsou vidět všelijaké znaky. Někdo si píše plusová a minusová znaménka, někdo boduje jako ve škole a někdo zase používá slovní hodnocení. V podstatě je jedno, jaký styl kdo zvolí, hlavně se v něm musí vyznat. Poznámky slouží čistě pro osobní potřebu Žádné divácké hodnocení se nekoná.

U stolu se vzorky se lidé střídají jak na běžícím páse. Pár jedinců se rozhoduje pro pohodlnější přístup. Nehnou se z místa a jen podávají nalévačům skleničku. Najde se i pár skupinek lidí, kteří se u stolu potkali a dali se do hovoru. Baví se o víně, o jiných ochutnávkách, o tom, kdo má jaké problémy, zkrátka o všem. V sále není chvíli klid. S rostoucím počtem vzorků roste i hlasitost rozhovorů, takže je nutné i na osobu stojící vedle křičet. Před cimbálku se postavilo pár jedinců, kteří sledují muzikanty. Pořád ale nikdo z návštěvníků nemá takovou hladinku, aby s kapelou zpíval.Cimbálová muzika Donava zpříjemňovala návštěvníkům degustaci Autor: Aneta Sklenářová

Po pár vzorcích někteří jedinci, převážně ženy, přesedlají na růžové víno. Bojí se totiž, aby na ně vůbec zbylo. K dispozici je jen osmnáct vzorků. A rozhodli se moudře, za pár okamžiků už jsou některá vína vypitá. K vidění jsou i jedinci, kteří už přesedlali na červené víno.

Jak čas běží a alkoholu ubývá, najde se už konečně pár odvážlivců, kteří zpívají s cimbálovkou. Nejdříve jen decentně, ale po pár okamžicích se už vyřvává na celý sál. Mluvit se moc nedá. Jednak kvůli špatné slyšitelnosti, a jednak už se mnoha lidem plete jazyk. Z intelektuálních rozhovorů se tak stávají opilecké dialogy, místy i monology.

"Černééé oči máá, to musí být má milá," nelze si taky nezazpívat. Během pozdních hodin se tu prochází slečna s pivem v ruce. Může se zdát, že si potřebuje od vína chvilku odpočinout. Důvod je však nakonec jiný. "Nejlepší vzorek je pivo," zvolává, zatímco do katalogu horlivě připisuje novou, pivní kolonku, a dává jí jedničku s hvězdičkou.

Okolo půlnoci už v sále chybí pár lidí, ale zábava je stále v plném proudu. Pár jedinců  se snaží najít svou degustační skleničku. "Kdybych tak věděla, kam jsem si ji dala," říká slečna, která skleničku vyměnila za pivní půllitr. Marná snaha, další víno už neochutná. A tak se pomalu ochutnávka pomalu chýlí ke konci. Sluší se říct, že alkohol sice zase jednou vyhrál, ale měl setsakramentsky těžkého soupeře.

Klíčová slova: ochutnávka vín, degustace, alkohol, cimbálovka

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.