06.05.2011 08:51


Jeskyně Býčí skála se otevírá veřejnosti

Autor: Veronika Udatná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jeskyňářství neboli speleologii se dvacetiletý student Štěpán Mátl věnuje už několik let. Přivedl ho k tomu bývalý učitel ze základní školy. Poté, co si Mátl uvědomil, že v jeskyních Moravského krasu už tráví veškerý svůj volný čas, rozhodl se přidat ke speleologické skupině s názvem ZO ČSS 6-01 Býčí skála. Právě její členové pořádají po následující tři víkendy dny otevřených dveří v běžně nepřístupné Býčí skále.

Student Štěpán MátlBrno, Moravský kras – Býčí skála je druhou největší jeskyní v České republice a veřejnosti není běžně přístupná. Jeskyně, kterou svými archeologickými nálezy proslavil zejména Jindřich Wankel v 19. století, je součástí národní přírodní rezervace a slouží jako výzkumné pracoviště. Výzkum teď bude na následující tři týdny pozastaven. Býčí skála se otevírá veřejnosti.

„Jeskyně je velmi univerzální a nabízí téměř vše – krátké chodby, dlouhé chodby, jezírka, komíny, propasti, bahno, písek. A také netopýry, za kterými jsem sem začal původně jezdit,“ uvedl Štěpán Mátl.

Býčí skála ale nepřitahuje jen milovníky průzkumu. Jeskyně, již opřádají nejrůznější tajemství a záhady, láká i zájemce o historii. Podle archeologických nálezů zde žili lidé už od  paleolitu, většina objevených předmětů pochází z doby železné. Za války vybudovali nacisté ve vstupních prostorách jeskyně podzemní továrnu. S úplnou historií se zájemci mohou seznámit na komentovaných prohlídkách při dnech otevřených dveří.

„Býčí skála není upravená pro návštěvy turistů jako jiné přístupné jeskyně. Nejsou tu betonové chodníky ani schodiště. To by měli zájemci uvážit. Doporučuji pevnou obuv a teplé oblečení, v jeskyni se teplota pohybuje kolem osmi stupňů,“ sdělil předseda speleologické skupiny Jiří Svozil. Štěpán Mátl dodal, že jinak trasa není příliš náročná. „Zvládne ji běžný turista, klidně i dítě,“ řekl a přislíbil návštěvníkům nevšední zážitek.

Na následující tři víkendy naplánovali jeskyňáři kromě prohlídek i doprovodný kulturní program. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet výrobu skleněných korálků nebo modelování nádob z jeskynní hlíny. Připravené je také divadelní představení a přednáška s projekcí o historii Býčí skály.

„Jeskyni jsme navštívili se skauty asi před pěti lety a bylo to skutečné dobrodružství. Dostali jsme helmy a baterky, teď už je prý Býčí skála osvětlená. Děti se v blátě krásně vyřádily. Jen cesta domů autobusem ve špinavém oblečení už tak příjemná nebyla,“ sdělila své zkušenosti s dny otevřených dveří studentka a vedoucí skautského oddílu Lenka Mecerodová.

Důvodem pro pořádání akce je podle Mátla jednak představení unikátních prostor jeskyně širší veřejnosti, ale také získání peněz na činnost speleologické skupiny. „Jako nezisková organizace potřebujeme naši práci z něčeho financovat. A z vlastních kapes to není vždy možné,“ uvedl Mátl. Speleologové se veškeré průzkumné činnosti věnují ve svém volném čase a zadarmo. Dobrovolné vstupné jim tak pomůže v dalším bádání.

Program Dnů otevřených dveří Býčí skála 2011

Prohlídky se konají vždy v sobotu a v neděli od devíti do šestnácti hodin, a to za každého počasí. Doba prohlídky jeskyně je přibližně devadesát minut.

7. května 2011

9.00-16.00 Výroba halštatských skleněných korálků V. a K. Hanušovými

11.00, 13.30 Loutkové divadélko pro děti před Býčí skálou

12.00 „Špekáčkománie“ - čas na opékání přinesených špekáčků

12.30 Ohňostrůjné vystoupení dívčáho tria LalahoPapluha v Předsíni

dále pojízdná kavárna, workshop zaměřený na dokument, historický autobus na trase mezi Adamovem a Křtinami

8. května 2011

modelace keramiky pro děti

14.-15. května 2011

14.00 přednáška Jiřího Svozila, předsedy speleologické skupiny Býčí skála, o historii a současnosti objevování jeskyně

22. května 2011

11.00, 15.00 Koncert pěveckého sboru Antea v Předsíni Býčí skály

Klíčová slova: Býčí skála, jeskyňářství, Dny otevřených dveří 2011

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.