27.11.2019 17:00


Ještě před pár lety duševně nemocní nikoho nezajímali. Dnes se situace mění, říká ministr zdravotnictví

Autor: Hana Štefánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Debata o kvalitě poskytované péče pro lidi s duševním onemocněním je dlouhodobě opomíjena. Přiznává to i Ministerstvo zdravotnictví, které na to reaguje rozsáhlou reformou psychiatrických služeb. Nejen o ní mluvili přednášející na úterní konferenci o problematice péče v psychiatrických nemocnicích, která se konala v Praze.

Tisková konference k představení nejnovějšího dodatku reformy psychiatrické péče

Praha – Vláda zavádí reformu psychiatrické péče v letech, kdy se zvyšuje počet lidí, kteří sdílí své většinou negativní zkušenosti s léčebnými zařízeními. Na stránce neklid.net, která vznikla v březnu letošního roku, shromáždil novinář Michal Štingl příběhy nemocných, kteří byli hospitalizováni v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice, zejména v pavilonu 27 pro neklidné pacienty, přezdívaném Neklid. Léčící se, kteří si zažili pobyt na tomto oddělení, popisují situace, které podle nich hraničily s humánností. V jejich výpovědích se opakují motivy hrubého zacházení, nucení rychlého snědení jídla, přivazování k lůžkám bez možnosti hnout se, násilné podávání silných léků, porušování práv lidí na intimitu a soukromí a mnoho jiných.

Po zveřejnění těchto svědectví se začaly objevovat i příběhy z jiných zařízení napříč Českou republikou. Nesouhlas s údajným zastíráním pravdy dal Štingl najevo i na konferenci Ministerstva zdravotnictví a World Health Organization (WHO), na které v úterý v Praze společně představili novinku v reformě psychiatrické péče. Jde o e-trainingový vzdělávací program. 

„Z celé téhle prezentace mám pocit jakéhosi pozitivního klamu. Prokazatelně je totiž známé, že v psychiatrických nemocnicích dochází k něčemu, co by se dalo označit za zločiny proti lidskosti. Lidé odtud odchází s těžkými traumaty nebo dokonce páchají sebevraždy. Tenhle nový program je jen nástrojem na malování růžové budoucnosti,“ řekl Štingl. Diskuze pak pokračovala napříč spektrem témat týkajících se psychických onemocnění a postižení. Novinkou je vzdělávací program.

„Je naší prioritou zajistit osobám s duševním onemocněním kvalitní péči a co nejpřirozenější život. Vzdělávací program má účastníky seznamovat s tématem ochrany práv osob se zdravotním postižením, problematikou rizikového chování, procesem deinstitucionalizace a poskytování komunitní péče a také se stigmatem, s kterým se lidé s duševním onemocněním a zdravotním postižením často potýkají,“ představil téma ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Dodal, že je v zájmu vlády, aby tento program absolvovali všichni zaměstnanci psychiatrických nemocnic zřizovaných Ministerstvem zdravotnictví, a aby byl také zahrnutý do profesní přípravy zdravotních sociálních pracovníků.

Ministerstvo zdravotnictví v roce 2018 zjišťovalo kvalitu péče, zaměřené především na dodržování lidských práv podle metodického nástroje WHO „QualityRights toolkit“. Ministr Vojtěch začátkem dubna oznámil, že zpráva z šetření je hotová, odmítl však zveřejnit výsledky jednotlivých nemocnic. Dal tak prostor obavám, že situace v některých zařízeních je opravdu závažná. Dle jeho slov však vláda přistupuje ke konkrétním krokům na zlepšení péče. Měli by jimi být změny léčebných řádů s co nejmenším omezením pro pacienty, co znamená například možnost používat mobilní telefon kdykoli v průběhu dne, prevence užití omezovacích prostředků, zavádění cvičných bytů, snižování počtu lůžek na pokojích, zvýšení soukromí v koupelnách a další.

Dlouhodobým problémem v těchto léčebních zařízeních je také nedostatek kvalifikovaného personálu. „Trh práce vypadá tak jak vypadá, nemáme kde brát lidi. To, co nám financování umožňuje, je snížit kapacitu jednotlivých lůžkových oddělení a provázet se stávajícím personálem intenzivnější péči,“ uznal ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý. Uvedl, že chce také spolupracovat s komunitními centry, které sice odborný personál nemůžou nahradit, no můžou podle něj alespoň přispět k zlepšení kvality poskytovaných služeb.

Klíčová slova: psychiatrické nemocnice, reforma psychiatrické péče, e-training, vzdělávání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.