26.10.2019 17:12


Jihomoravský kraj hledá dopravce pro leteckou linku z Brna do Mnichova

Autor: Filip Bednář | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajští radní schválili další zadávací řízení na obnovení pravidelné letecké linky z Brna do Mnichova. Původní linka byla zrušena letos v únoru kvůli krachu tehdejšího dopravce.

Letiště

Brno – Zakázku na výběr leteckého dopravce pro linku z Brna do Mnichova schválili v pátek 25. října krajští radní. „Chceme znovuobnovit pravidelné letecké spojení mezi těmito městy. Každé letadlo by mělo mít minimálně padesát sedadel a letecká linka by měla trasu obsloužit celkově jedenáctkrát týdně,“ sdělil hejtman Bohumil Šimek.

Krajští radní zároveň rozhodli o navýšení dotace pro leteckého dopravce, který by splnil podmínky stanovené krajem. „Oproti předchozímu řízení jsme zvýšili finanční kompenzaci o 15 milionů korun na téměř 56 milionů korun ročně. Důvodem je růst cen leteckého paliva, inflace a situace na leteckém trhu,“ doplnil Šimek.

Přímo do Mnichova se nyní mohou brněnští cestující dopravit pouze pomocí autobusové linky, kterou provozuje společnost FlixBus. Doba jízdy je mezi osmi a devíti hodinami. Bankéř Tomáš Derka oceňuje, že se kraj snaží o znovuobnovení linky. „Letecké spojení z Tuřan pro mě bylo ideální. Do Mnichova cestuji za rodinou a nyní musím jezdit buď autobusem, nebo letět z Prahy,“ uvedl Derka.

Letecké spojení na lince z Brna do Mnichova fungovalo od roku 2015 do letošního února. „Společnost British Midland Regional Limited obsluhující linku v únoru zkrachovala a kraj tehdy odstoupil od smlouvy,“ řekla tisková mluvčí kraje Monika Brindzáková. Spoj do Mnichova tehdy využívalo přibližně 2200 lidí měsíčně. V roce 2018 zaplatil kraj za provozování linky téměř 22 milionů korun. Kraj následně vypsal výběrové řízení na nového dopravce, do kterého se ale nikdo nepřihlásil. „Pokud se nikdo nepřihlásí ani v aktuálním řízení, další výběrové řízení už nebude,“ doplnil hejtman Šimek.

Letecká spojení do dalších evropských měst kraj řeší. „Nebudeme ale v tuto chvíli konkrétní, protože nemáme nic potvrzené,“ uzavřel Šimek.

Klíčová slova: Brno, Mnichov, Tuřany, letiště

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.