07.12.2018 19:36


Jihomoravský kraj zná dobrovolníky roku. Jedním z nich je student Masarykovy univerzity Ondřej Zeman

Autor: Veronika Kolaříková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V úterý 4. prosince se uskutečnilo slavnostní vyhlášení druhého ročníku ceny Křesadlo 2018 pro Jihomoravský kraj v Sále Milosrdných bratří. Křesadlo oceňuje lidi, kteří svou činností pomáhají jiným nebo přispívají ke zlepšení společnosti. Letos ocenění získalo devět lidí v šesti kategoriích.

Brno – Cena Křesadlo je oceněním, které v Česku od roku 2001 uděluje nezisková organizace Hestia. Cílem je ocenit práci dobrovolníků, upozornit na přínos dobrovolnických činností pro společnost, zviditelnit aktivity a jejich iniciátory, aby se o nich dozvěděla širší veřejnost a zapojili se další lidé.

Letos bylo nominováno 41 dobrovolníků, kteří svou dobrovolnou činností „vykřesávají jiskry lidství“, jak zní motto ceny. „Vybrat jednotlivé oceněné bylo velice těžké. My se domníváme, že to ocenění by měli dostat úplně všichni,“ řekl radní Tomáš Soukal jeden ze členů poroty.

Patronem jihomoravského Křesadla je herec Bolek Polívka, který se však předávání nemohl zúčastnit. „Jak už přes dva tisíce let tvrdí Ezop ve svých bajkách, žádný dobrý skutek, jedno jak malý, nikdy není zbytečný. Někdy stačí jen pár hodin týdně, které pomůžou na svět velké věci,“ vzkázal Polívka ve videu.

V kategorii Sociální služby a zdravotnictví byla oceněna Marie Štorková a Jolana Minaříková-Obrdlíková. Marie Štorková je jedna ze zakladatelek brněnské regionální pobočky Bílého kruhu bezpečí, který pomáhá obětem, svědkům a pozůstalým po obětech nejzávažnějších trestních činů. Od roku 1996 poskytuje klientům psychologickou, morální a organizační pomoc. „Toto ocenění přijímám s velkou pokorou. Pracovat s obětmi trestných činů je mnohdy náročné, ale zároveň obohacující pro člověka, který je s nimi v kontaktu. Vidíme, jak moc se snaží dostat z kritické situace a nevzdávají se,“ uvedla Štorková.

Za vzdělávací a volnočasové aktivity získali cenu Milada Váňová a Milan Appel. Milan Appel se téměř 50 let věnuje práci s dětmi. Je nositelem 9. stupně Březového lístku za nezištnou práci s dětmi a mládeží, držitelem Jánského plakety za 51 odběrů krve a v roce 2016 obdržel od amerického diplomata Andrewa Shapira Cenu Alice Garrigue Masarykové za lidská práva. „Dobrovolnictví není jednostranná záležitost. My od lidí získáváme smysl života a motivaci pro další práci,“ řekl Appel.

Za Kulturu a umění byla oceněna Pavla Dvorská, která se věnuje grafické a výtvarné tvorbě s lidmi s mentálním a psychickým hendikepem. V kategorii Komunitní dobrovolnictví dostal cenu Svatopluk Žamboch. Ten je zakladatelem Unie neslyšících v Brně, která v roce 2013 otevřela jedinou moravskou kavárnu pro neslyšící. Sám je neslyšící a přispívá k pozitivní propagaci znakového jazyka na veřejnosti v rámci komunity i celé společnosti.

Petr Gutman, který obdržel cenu v kategorii Enviromentální aktivity, je dobrovolníkem v oblasti ochrany a péče o životní prostředí. Několik let vysazuje stromy a snaží se chránit stávající porosty, které poskytují úkryt ptactvu a plní funkci větrolamu.

Cenu Veřejnosti získala dvojice Hana Strašáková a Ondřej Zeman, kteří zvítězili i v kategorii Lidská práva. Hana a Ondřej letos v březnu založili iniciativu Společně Brno. Jejich cílem je medializace důležitých témat ve společnosti, snaha o podporu občanské angažovanosti v politice a podpora slušnosti ve veřejné diskusi. Podílejí se na organizaci pietních aktů, připomínkových akcí, debat a výstav. „Je to pro nás symbolická cena, kterou bereme jako ocenění pro všechny v republice, kteří dělají stejné věci jako my,“ uvedla Strašáková.

Hana Strašáková se především věnuje přípravě akcí a komunikuje s jinými spolky, například Milion chvilek pro demokracii. Ondřej Zeman je studentem Masarykovy univerzity a zabývá se hlavně správě sociálních sítí. Jeho cílem je apel na slušnost v době, kdy se z ní ve veřejné debatě stává spíše negativní aspekt.

5. prosinec je od roku 1985 Mezinárodním dnem dobrovolníků, kdy jej vyhlásila Organizace spojených národů. Svátek slouží k připomenutí důležitosti jejich práce pro veřejnost. „Občanská společnost se neobejde bez lidí, kteří ji věnují svůj čas a energii. Jsem moc rád, že takoví jedinci existují a chtěl bych jim za jejich činnost mockrát poděkovat,“ řekl 1. náměstek primátorky Petr Hladík, který usedl v porotě.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.