19.10.2016 00:42


Josef Karlík: Jak Češi vítali dalajlámu na Hradčanském náměstí v Praze

Autor: Markéta Lankašová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Je pondělí 17. října, jedna hodina odpoledne, venku je sychravo a chvilkami poprchává, přesto se na Hradčanském náměstí schází asi tisíc lidí a další přicházejí. Někteří z nich mají s sebou tibetskou vlajku, se kterou mávají, jiní si fotí scénu. Všichni ale přišli přivítat nejvyššího Duchovního Vůdce Tibetu dalajlámu.

Praha - Když dalajláma přichází ve svém typickém červeném plášti na pódium u Národní galerie, vítá ho kromě potlesku také tradiční tibetská hudba. Na pódiu jsou s ním kromě jiných také česká herečka Bára Hrzánová nebo bývalý ministr životního prostředí a jeden z organizátorů akce Martin Bursík. Úvodní slovo si bere Hrzánová, která vzpomíná na první dalajlámovu návštěvu „Je tomu již šestadvacet let, co Václav Havel navzdory protokolům a radám svých spolupracovníků, pozval do tehdejšího Československa Jeho Svatost dalajlámu. Tehdy nám dalajláma mával z balkónu Hradu v objetí s kardinálem pražským, dnes tu stojí mezi námi na pódiu,“ uvádí herečka. Poté dalajláma pověsí kolem krku několika přihlížejícím připravené obřadní šály, ochutná český chléb a vyslechne píseň české zpěvačky Anety Langerové.

 Tibetské vlajky, portét dalajlámy a Václava Havla v Praze.

Po uvítací části přicházejí na řadu předřečníci. Jako první přednese svou řeč český katolický kněz Vladimír Heryán, který svůj výstup zakončuje písní o síle, kterou dává člověku víra. Po něm následuje například bývalá mluvčí Charty 77 Dana Němcová, ředitel Národní galerie Jiří Fajt, ředitel organizace člověk v tísni Šimon Pánek, nebo Martin Bursík. Ten přirovnává stav v dnešním Tibetu k situaci v komunistickém Československu a předpovídá tamnímu režimu stejný konec: „17. října ještě nikdo nevěřil, že za měsíc padne komunistický režim a přesto se tak stalo. A to samé se stane v Tibetu, potom budeme společně s Tibeťany slavit v Lhase,“ pronáší bývalý ministr zdravotnictví.

Po Zuzaně Ondomišiové, ředitelce organizace Potala, která podporuje tibetskou kulturu, se ke slovu dostává i Nejvyšší duchovní představitel Tibetu. Ve svém téměř hodinovém proslovu zavzpomíná na prvního českého prezidenta Václava Havla. Prohlašuje, že byl jedním z jeho největších obdivovatelů, a lituje toho, že už tu dnes nemůže být. Vzpomíná ale také na bývalého předsedu komunistické strany v Číně Mao Ce-tunga, jejichž vzájemný vztah popisuje jako velmi důvěrný. Co se týče politických názorů, prohlašuje, že podle něj Tibeťané již nechtějí Tibet od Číny úplně odtrhnout „Chceme jenom mít možnost projevovat se jako národ a propagovat své zvyky a kulturu,“ říká dalajláma. V řeči dělá přestávky, aby mohla přítomná tlumočnice přeložit jeho řeč do češtiny, protože sám mluví anglicky. Při každém přerušení je dalajláma oceněn potleskem.

Pět minut po půl třetí, kdy jeho řeč končí, odmění dav dalajlámu posledním hlasitým potleskem. On sám mává lidem, kteří ho přišli přivítat. Někteří přítomní mu také mávají, jiní ukazují prsty písmeno V - znamení míru. Dalajláma i ostatní řečníci pak odcházejí do prostor Národní galerie.

Autor textu: Josef Karlík

Klíčová slova: Tibet, dalajláma, Hradčany, Praha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.