04.03.2019 23:54


Josef z Brna vyhrožoval dívkám na Twitteru

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výhružky a nadávky obtěžovaly několik dívek z Brna na sociální síti Twitter. Po nějaké době, kdy byly v kontaktu s uživatelem Josef z Brna, se muž začal čím dál více nabourávat do jejich životů. Jednou z dívek, které Josef vyhrožoval, byla i Jolanta Svobodová.

Brno  Poslední únorový týden se na Twitteru poprvé objevil hashtag #JosefJeVůl. Hashtag odkazoval na přezdívku Josef z Brna uživatele Josefa Sádlíka a příspěvky, ve kterých se objevoval, jen přibývaly. „Zapomněla jsem, že máme někam jít a uvědomila jsem to den předem. Scéna, výčitky, prosby, výhružky,“ napsala mimojiné ve svém tweetu studentka Masarykovy univerzity Jolanta Svobodová.

S Josefem si začala psát krátce po loňském Majálesu. „Zmínila jsem se na Twitteru pod jeho tweetem o svém zranění na festivalu a on o mně měl starost. Psali jsme si a vše bylo v pohodě. Byl to milý kluk, jen se občas vyjadřoval dost zvláštně,“ popisuje Jolanta první dojmy.

Vše se začalo komplikovat, když se měla s Josefem poprvé sejít. Den před schůzkou Jolanta musela setkání zrušit. „V tu ránu spustil strašnou scénu, že jeho babička žije s dědou přes šedesát let a nikdy na nic nezapomněla,“ líčí první negativní zkušenost s Josefem.

Podle psycholožky Lucie Vavrysové patří internet v současné době k nejjednodušší formě seznámení se, poskytuje značnou anonymitu a může tak svádět i k některým formám pronásledování. „U pronásledovatelů se mohou vyskytovat poruchy osobnosti. Tito jedinci mohou být psychicky labilní, mají tendenci se podceňovat, bývají nejistí, mohou mít tendence k narcistnímu, žárlivému a mnohdy také agresivnímu chování,“ komentovala Vavrysová a dodala, že při osobním setkání a případném odmítnutí může být agrese zaměřená také přímo na pronásledovanou osobu.

Jolanta už se sejít nechtěla. Josef začal tvrdit, že jeho matka je psycholožka a že s ní vše konzultoval. Podle matky nebylo Jolantino chování normální a neměla by vůbec pracovat v oboru sociálních služeb, který studuje. „Začal mě vydírat. Buď se s ním sejdu, nebo bude zle. Odmítla jsem a on začal vyhrožovat policií a tím, že se pokusí zamezit mojí praxi v pedagogicko-psychologické poradně,“ vzpomíná Jolanta a dodává, že už si v té době praxi domlouvala a Josef o tom věděl. „Měla jsem strašný strach až do té doby, než jsem podepsala smlouvu. Tvrdil totiž, že pracuje na Magistrátu a má kontakty na správné lidi.“

Josef chce zamezit praxi - printscreen Jolanty

Dle slov mluvčího Magistrátu města Brna Filipa Poňuchálka v této instituci Josef Sádlík nikdy nepracoval. „Konečné slovo při schvalování praxí má vedoucí příslušného odboru. U praxí v jiných institucích, například u poskytovatelů sociálních služeb, o nich rozhoduje ředitel,“ vyvrátil také mluvčí možnost, že by běžný zaměstnanec úřadu mohl zisk praxe ovlivnit.

Jolanta zjistila, že není sama, v komentářích pod tweetem. Našla další dívky, kterým Josef psal. „Postupem času se skupinka žen, kterým psal rozrůstala a dnes je nás přes deset. Chystáme se podat trestní oznámení.“

Zatímco trestná činnost v České republice v posledních letech klesá, kriminalita páchaná prostřednictvím internetu naopak. „Od roku 2017 do loňska meziročně stoupla o více než tisíc případů,“ řekl ČTK Jakub Vinšálka z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle Vinšálka však nejvíce roste mravnostní trestná činnost, mimo jiné právě i vydírání.

Tvrdil, že jeho matka je psycholožka - printscreen Jolanty

Účet Josef z Brna je momentálně neaktivní. Muž dívkám namlouval, že studoval na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Nikdo takový v Informačním systému Masarykovy univerzity v tuto chvíli není a stejně tak není dohledatelná žádná bakalářská práce absolventa s tímto jménem.

Josefa se naše redakce bezúspěšně pokoušela oslovit, aby se k celému případu vyjádřil.

Klíčová slova: Twitter, Josef z Brna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.