25.09.2014 16:36


Jsme komunita lidí, kteří se zajímají o investování, říká Jan Šula z Klubu investorů

Autor: Marek Osouch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Jak investovat a jak fungují finanční trhy? To jsou hlavní témata přednášek a workshopů, které pro studenty pořádá na ekonomicko-správní fakultě Klub investorů. Kromě Brna sídlí klub také v Praze a v Ústí nad Labem. Student financí Jan Šula v klubu působí již od března. Věří, že tím zlepší své budoucí postavení na trhu práce.

Klub investorů je sdružení studentů Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Spolek se snaží informovat veřejnost o možnostech investování, a celkově zlepšit informovanost lidí v oblasti podnikání.

Kdo k vám většinou chodí přednášet?

Vybíráme si zejména odborníky z praxe. Jsou to lidé, kteří jsou dobří v tom, co dělají, a jsou špičkami ve svém oboru. Našich přednášek se chtějí účastnit zejména proto, že věří, že tak můžou předat své zkušenosti dál, a pomoci tak ostatním. Dělají to dobrovolně ve svém volném čase.

Pozvali byste jako přednášejícího i Andreje Babiše, ministra financí a podnikatele v jedné osobě? 

Jestliže je nějaký politik odborníkem v oblasti finančního systému a měl by zájem pro Klub investorů přednášet, byli bychom velice rádi. Hlavní jsou pro nás jeho schopnosti v oblasti finančnictví. Hosté, kteří k nám přijdou, přednáší pouze o ekonomické oblasti. 

Jan Šula u terminálu Bloomberg. Foto: Marek Osouch

Kolik takových přednášek v jednom semestru pořádáte a pro koho jsou určeny? 

Přednášky jsou určeny pro širokou veřejnost. Momentálně plánujeme pro tento semestr uspořádat na ekonomicko-správní fakultě šest přednášek a přáli bychom si přednášet i na jiných brněnských ekonomických fakultách. 

Rozuměl by přednášce i člověk nezasvěcený do daného tématu? 

Přednášející vždy vede diskuzi způsobem, aby každý člověk, který přijde, dokázal dané problematice porozumět. Snaží se, aby téma podal co nejlépe a aby si každý z toho odnesl co nejvíce bez ohledu na jeho předchozí znalosti.

Účast na přednáškách brněnského Klubu investorů se pohybuje mezi šedesáti a osmdesáti účastníky. Děláte něco pro to, aby přicházelo více lidí?

Snažíme se zkvalitňovat celý proces propagace. Propagujeme Klub investorů jako celek a zároveň se snažíme o zlepšení a zkvalitnění propagace přednášek a dalších akcí klubu. Jako hlavní kanál používáme naši facebookovou stránku, kde se naši příznivci mohou dozvědět o všech akcích, které pořádáme. 

S jakou návštěvností byste byli spokojení?

Naším cílem je, aby se všichni, kteří mají o danou tematiku zájem, o přednášce dozvěděli a mohli se jí zúčastnit.

Jmenujete se Klub investorů. Proč investorů? 

Hodně lidí z komunity okolo klubu buď investuje, anebo se o investice nějakým způsobem zajímá. V mnoha případech plánuje v budoucnu sám investovat, v čemž se mu klub snaží pomoci.

V minulosti jste dělali různé projekty, například analýzu Facebooku před vstupem na burzu. Chystáte teď něco dalšího?

Staronovým projektem, který se připravuje, je Škola investování. Jedná se o sérii čtyř workshopů, ve kterých se budou účastníci zabývat analýzou obchodních společností. 

V čem to bude spočívat?

Na každý workshop přijede odborník a bude učit dané účastníky, jak se co dělá, jak se co analyzuje, kde mají začít, definuje problémy, které mohou nastat, a jejich řešení. Po absolvování byl měl být daný člověk schopen individuálně analyzovat jakoukoliv obchodní společnost. 

Jak bude člověk moci tuto schopnost v budoucnosti využít?

Na základě své analýzy bude schopen uskutečnit kvalitní investici. 

Podle pololetní zprávy z roku 2013 mezi vaše dlouhodobé cíle patří rozšíření působnosti na další fakulty, uspořádání investiční konference a navázání spolupráce s dalšími studentskými organizacemi. Máte v plánu něco z toho v plánu uskutečnit v blízké době?

Investiční konference bude v Praze 7. a 8. listopadu. Z přednášejících bych mohl jmenovat Daniela Gladiše, ředitele a zakladatele českého investičního fondu Vltava fund, anebo Jána Hájka z Investiční společnosti České spořitelny.

 

Medailon: Jan Šula studuje druhým rokem obor Finance na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Do Klubu investorů přišel letos v březnu a v současné době má na starosti PR a marketing. 

Klíčová slova: investování, ekonomika, finanční trhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.