12.12.2017 17:08


K Maratonu psaní dopisů se mohou lidé připojit na FSS nebo v Bajkazylu

Autor: Veronika Matúšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Maratonem psaní dopisů chtějí účastníci projektu upozornit na nespravedlnost a porušování lidských práv po celém světě. V letošním roce organizátoři vybrali šest obětí utlačování, za které budou zájemci bojovat napsáním a odesláním vlastního textu, ať už v podobě dopisu, e-mailu, SMS zprávy nebo třeba tweetu. 


Brno  K Maratonu psaní dopisů, akci Amnesty International, se mohou připojit i studenti fakulty sociálních studií. Adresováním dopisů konkrétním vládám a úřadům států, ve kterých dochází k útlakům lidských práv, chtějí organizátoři pomoci jednotlivým obětem. Zájemci svůj text mohou napsat v týdnu od 11. do 15. prosince v atriu. Stejnou příležitost nabídne i brněnský Bajkazyl, kde 12. prosince v sedm hodin večer čeká návštěvníky doprovodný program.

„V Bajkazylu se objeví větší množství aktivistů a příznivců ve stejný čas, ne jako na FSS, kde je akce rozptýlena do celého týdne. Lidé sem přichází sami nebo jen v malých skupinkách, většinou neplánovaně," upřesnila organizátorka Sarah Hladíková. Kromě samotných výzev úřadům, které nesou zodpovědnost za porušování lidských práv, mohou lidé napsat i dopisy solidarity vyjadřující podporu utlačovaným.

Pro letošní ročník vybrala Amnesty International šest lidí z celého světa, kterým někdo upírá základní práva. Na FSS píšou autoři za dvě osoby – aktivistu v oblasti sexuálních menšin Xulhaze Mannana z Bangladéše a muže známého jako Mahadine, kterému kvůli facebookovému příspěvku hrozí doživotí.

V atriu jsou k dispozici volné papíry i letáčky s bližšími informacemi. „O akci jsem se dozvěděla přes Facebook, je to pro dobrou věc. Chvilka času nikomu neublíží," řekla studentka Adéla Štěpánková. „Zaujalo mě, jak je psaní osobní, že skutečně píšete konkrétním lidem," dodala další účastnice Alexandra Ocásková.

V úterý na fakultu dorazili také dobrovolníci z Číny upozorňující na osud bývalé čínské právničky Ni Yu-lan, která se postavila za lidi, kteří kvůli výhodným stavebním projektům přišli o svůj domov. „Chceme, aby o tomto problému vědělo co nejvíce lidí a aby se Ni Yu-lan konečně dostalo dobrého zacházení. Mnohokrát ji zadržela policie, kvůli bití skončila na vozíku a spolu se svou rodinou se kvůli nespravedlnosti dostala na ulici," řekla dobrovolnice.

Historie Maratonu psaní dopisů sahá do roku 2001. Součet ručních a onlinových dopisů napsaných v České republice činil v roce 2016 téměř sedmdesát tisíc. Na celém světe jich pak vzniklo téměř tři a půl milionu.

 


Klíčová slova: Maraton psaní dopisů, Amnesty International, lidská práva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.