02.03.2012 18:18


K mušovskému kostelu se lidé dostanou jen po ledě

Autor: Jana Langová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mušovský kostel svatého Linharta stojí na ostrově uprostřed Věstonické nádrže u Ivaně u Pohořelic. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava. Žádná jiná cesta než po vodě k ostrovu nevede a podle všeho ještě dlouho vést nebude. I když je o jeho návštěvu velký zájem. Davy lidí vždy, když do Česka přijdou silné mrazy, riskují své životy na špatně zamrzlé nádrži s jediným cílem - prohlédnout si zchátralý kostel, jedinou památku na zatopenou vesnici Mušov.

Ivaň S návštěvou mušovského kostela svatého Linharta v Ivani u Pohořelic musí tamní obyvatelé čekat na silné mrazy. Kostel totiž stojí na ostrově uprostřed Věstonické nádrže a jediná cesta, která k němu vede, je přes zamrzlou ledovou plochu nádrže. Silné mrazy proto před pár týdny vylákaly na led spoustu zvědavců nejen z okolních vesnic. Příležitost prohlédnout si kostel se jim nemusí naskytnout několik dalších let, dostatečně tlustý led se totiž na Novomlýnských nádržích tvoří jen zřídkakdy.

Kostel svatého Linharta stojí uprostřed Věstonické nádrže. Foto: Jana Langová

O vybudování přístupové cesty k ostrovu už několik let jedná starostka Ivaně u Pohořelic Ivana Macková. Podle ní by ale vybudování lávky či mostu bylo velmi drahé. Provozování lodní dopravy je zase problematické kvůli nízké hladině v nádrži. „Dřívější zastupitelé Ivaně chtěli kostel zpřístupnit a využít k rekreačním účelům. Časem se ale vizionářské nadšení proměnilo v realitu s mnoha problémy,“ uvedla Macková.

Zájemci o návštěvu kostela se proto doslova museli pohybovat po tenkém ledě. Jeho tloušťka totiž kvůli vodním proudům nebyla na všech místech dostatečná. Okolo ostrova, na kterém kostel stojí, bylo dokonce pár zcela nezamrzlých míst. „Propadnutí se nebojím. Po tolika dnech mrazů musí být led silný dost. V kostele jsem ještě nikdy nebyl, tak toho chci využít. Samozřejmě by ale bylo lepší, kdyby existovala nějaká jiná přístupová cesta než po vodě, třeba lávka,“ řekl bruslař Jaroslav Rozek.

Na bezpečnější přístupou cestu ke kostelu si obyvatelé Ivaně ještě budou muset počkat. Obci totiž patří pouze kostel, nikoliv ostrov, na kterém stojí. Přístup na ostrov je nyní navíc v podstatě zakázaný. Ostrov je součástí přírodní rezervace Věstonická nádrž, do které lze vstoupit pouze s povolením Krajského úřadu. Troufalým bruslařům tak nehrozí jen propadnutí do ledové vody, ale i pokuta. Na ostrově ani na hrázi nádrže ale žádné upozornění na zákaz vstupu není. Většina návštěvníků tak o zákazu ani neví. 

Návštěvníci se o zákazu vstupu nedozví ani na hrázi nádrže. Foto: Jana Langová

Přestože je kostel značně zchátralý, podle starostky Mackové v něm návštěvníkům nebezpečí nehrozí. Stavba je staticky zabezpečena, na další opravy nejsou peníze. „Aby se mohl kostel případně využívat, musela by se opravit klenba, dlažba, omítky i okna. Předpokládaná cena oprav by se vyšplhala až na šestnáct milionů korun,“ řekla Macková. Bez podpory národních nebo evropských dotací jsou opravy neuskutečnitelné. Získání dotací ale brání opatření přírodní rezervace Věstonická nádrž, které by povolilo vstup lidem na ostrov pouze od července do září a omezovalo by počet návštěvníků na sto za den. Opatření má zajistit klid vzácným ptákům, kteří na ostrově hnízdí.

Zastupitelé Ivaně se tak už vzdali původního plánu, že v kostele vybudují přírodně historickou expozici. O jeho záchranu se však snaží dál. Už jen proto, že kostel svatého Linharta je jedinou budovou, která přežila zatopení Mušova Novomlýnskou vodní nádrží v sedmdesátých letech.

Klíčová slova: Mušovský kostel, zpřístupnění, Mušov, Novomlýnské nádrže

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.