03.05.2012 14:51


K úvodnímu ohňostroji Ignis Brunensis bude hrát brněnská filharmonie

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Týmy ze tří kontinentů předvedou letos své umění na přehlídce ohňostrojů Ignis Brunensis. Zúčastní se ohňostrojová špička ze Španělska, Austrálie, Číny, Rakouska a Česka. Ignis Brunensis je největším lákadlem už patnáctého ročníku festivalu Brno - město uprostřed Evropy.

Brno Divácky nejúspěšnější částí festivalu Brno - město uprostřed Evropy je přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. "Letos se zúčastní ohňostrojové špičky ze tří kontinentů. Mnohé z týmů se navíc v minulosti podíleli na přípravách ohňostrojů při olympijských hrách," uvedl jeden z organizátorů festivalu Jiří Morávek. Festival Brno - město uprostřed Evropy začíná 25. května a končí 10. června.

Festival oficiálně zahájí účastníci mezinárodního Policejního mistrovství České republiky v jízdě na koni. Přehlídka Ignis Brunensis začíná 25. května prvním ohňostrojem na Kraví Hoře. "Ohňostroj bude doprovázen brněnskou filharmonií. Je to sice velmi obtížné, ale jistě to bude efektní," řekl Morávek. Festival se na Kraví Horu vrací po dlouhé době. Podle Morávka právě především z nostalgie. Festival zde před patnácti lety začal. "Tenkrát bylo na Kraví hoře dvacet tisíc lidí, kteří stáli po kolena v blátě ve strašném dešti," vzpomínal Morávek.

Koněspřežná tramvaj. Autor: Snip&Co

Za poslední roky se zájem o ohňostroje mnohonásobně zvýšil, ale organizátoři se nebojí, že by pro diváky bylo na Kraví Hoře málo místa. "Očekáváme, že vzhledem k délce programu se návštěvnost rozloží po celou dobu trvání. Navíc ohňostroje na Kraví Hoře budou vidět skutečně z daleka," uvedl jeden z organizátorů Ondřej Morávek. Hlavní soutěžní část přehlídky ohňostrojů se už tradičně odehraje na hladině brněnské přehrady 26. a 30. května a 2. a 6. června. Závěrečný ohňostroj, který si připravili členové česko-rakouského týmu bude k vidění 8. června nad Špilberkem.

Letošní rok 2012 vyhlásil brněnský primátor Roman Onderka rokem Gregora Johanna Mendela. Součástí oslav tohoto světoznámého vědce a zakladatele moderní genetiky je i představení originálu Mendelova rukopisu, historického Mendelova dalekohledu a pozorování Slunce. "Málokdo ví, že se Mendel zabýval i astronomií, že pozoroval Slunce a především sluneční skvrny. Tvrdil, že sluneční skvrny mají vliv na počasí, a to dokonce v lokálním měřítku. Prováděl různé astronomické výzkumy, ale narozdíl od těch genetických byly bezvýsledné," představil Mendelovu zálibu v astronomii ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek. 

Festival opět doprovází program akce Dopravní nostalgie. V sobotu 9. června se budou cestující moci svézt historickými tramvajemi, trolejbusy, autobusy i koněspřežnou tramvají z devatenáctého století. Festival letos zpestří i průjezd Rallye elektromobilů Tallinn - Monte Carlo v úterý 5. června na náměstí Svobody. 

Klíčová slova: ohňostroje, Ignis Brunensis, Brno, festival

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.