17.03.2012 15:02


Kam se poděla naše novoroční předsevzetí?

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Určitě to znáte. Rok se chýlí ke konci a člověk je nad vypitou lahví šampaňského a zbytkem česnekových jednohubek plný plánů a předsevzetí. Cíl je prostý. Všechny své nešvary a slabosti nechat vyhasnout s posledním zábleskem silvestrovského ohňostroje. Někdy je ale cesta k uskutečnění našich plánů poněkud trnitá.

Na začátku každého nového roku přepadá spoustu lidí touha stát se lepšími, štíhlejšími, zdravějšími, vzdělanějšími, úspěšnějšími a tak dále. Bohužel pouhé předsevzetí není ani zdaleka zárukou úspěchu. Není tedy divu, že s přibývajícími týdny a měsíci nového roku je lidí, kteří s pevnou vůlí stále pracují na dosažení svého cíle, méně a méně. Veronika Machová

Každý leden se  posilovny a fitcentra zaplní. Zapřísáhlí cvičenci si nakoupí permanentky a dřou se do roztrhání těla. V těchto dnech, po necelém čtvrt roce, už tato sportoviště často zejí prázdnotou. Zřejmě to nebude jen tím, že je za okny krásné počasí. „Od ledna jsem se dala do cvičení naplno. Začala jsem chodit na lekce zumby, do posilovny a plavat. Zpočátku šlo vše báječně. Zhubla jsem čtyři kila, ale pak se to zastavilo,“ říká jednatřicetiletá Lenka Šmikmátorová.

Se stejným problémem se potýká většina žen a mužů, kteří se do cvičení vrhnou příliš razantně. Protože lidé tak přísný režim bez okamžitých výsledků dlouho nevydrží, sklouzávají často ke způsobům nejméně pracného hubnutí. Uchylují se k drastickým dietám. „Zkouším si vařit tukožroutské polévky a jednou týdně mám očistnou zeleninovo-ovocnou kúru. Zatím na sobě žádné výsledky nepozoruji, spíše mám pocit, že jsem opět trochu přibrala,“ uzavírá s povzdechem Šmikmátorová.

Studentka Pavla Gerlingerová si žádné novoroční předsevzetí nedává. „Tenhle zvyk nemám ráda a nechápu, že někteří potřebují přesné datum, aby mohli začít ve svém životě dělat něco jinak,“ říká Gerlingerová. Ve svém okolí však zná několik lidí, kteří se rozhodli na Nový rok pro změnu. „Kamarád nás všechny překvapil tím, že přestává kouřit. Když jsem ho ještě ten večer potkala se zapálenou cigaretou v ruce, ani neměl snahu ji schovat,“ vzpomíná Gerlingerová.

Pro dodržení předsevzetí je nejdůležitější, jak moc vážně ho myslíme, a zda je to naše dlouhodobé přání nebo jen momentální nápad. Klíčová je také otázka, jestli je váš cíl vůbec reálný. „Manželka si už léta dává předsevzetí, která směřují k tomu, aby byla krásná, dlouhonohá, štíhlá, vysoká a vzdělaná žena, která mluví několika jazyky. Která má vždy navařeno, perfektně uklizeno, nekouří, nepije a má manžela, jenž ji za vše předešlé bezmezně obdivuje,“ popisuje Jan Dlouhý. Jeho žena má tak každoročně výčitky svědomí, protože se jí nepodařilo změnit věci, které ani změnit nelze. „Musím ji uklidňovat, že ji mám rád i jako malou, silnější hospodyňku,“ dodává s úsměvem Dlouhý.

Nezbývá nic jiného než popřát těm, kteří na svém předsevzetí stále pilně pracují, hodně sil a pevnou vůli. A pokud jste si letos žádné nedali, nezoufejte. Máte ještě třičtvrtě roku na to, abyste si vymysleli takové, které vám bude šité přímo na míru a za rok jej určitě dodržíte. Anebo možná ne.

Klíčová slova: předsevzetí, životní styl

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Honza | 27. 11. 2012, 21:14
Hezký článek, pobaví, ale moc nepomůže. A s tou pevnou vůlí ... Psychologická příručka praví .. blablabla Pevná vůle prostě nestačí, ta vám vydrží pár dnů, týdnů a pokud vám jde o život tak možná i měsíců. A pak ? KONEC. Mnohem důležitější je vypěstovat si zvyk. Kdo vás ráno nutí si vyčistit zuby? Nikdo. Kdo vás ráno nutí dát si zdravou snídani, zacvičit si a vstávat brzo ... že vy? a nebylo by lepší to nechat na tom samém co čištění zubů na "nikdo" tedy na návyku? Ale jak ten návyk vypěstovat, o tom v receptáři nejen na neděli nemluví. Tak dám něco málo ... na návyk nám stačí pouhých 21 dní. Jo tak málo stačí dodržovat pravidlo a najednou ho děláte automaticky. Takže takovéto ve čtvrtek poruším, začnu až v pondělí je jednoznačně cesta do pekel (no záleží na tom co porušujete..) Ve čtvrtek poruším (no jsem jen člověk) a ve čtvrtek hned začnu. A příští týden možná poruším až v pátek (a v pátek hned začnu) a příští týden neporuším vůbec ... jeví se vám to reálně? No jo, ale kde mít toho hlídače? Možná bych pro vás jednoho měl. Mobil máte při sobě, tak ať se trochu snaží a dělá trochu víc než jen ukazuje SMSky a natáčí videa. Tady máte i pár tipů, jak by takové předsevzetí (ne)mělo vypadat. www.keep-it-up.info