08.12.2014 20:21


Kam zapadnout po přednášce? Přece na FSSever

Autor: Barbora Halbová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: FSSever

Ztratí-li se člověk v přírodě, může se spolehnout na strmější stranu mravenišť, lišejníky, či Severku. Zabloudí-li „Nebrňan“ v oblasti severně od fakulty sociálních studií, může se spolehnout, že dříve či později narazí na některý ze zdejších podniků. Podniků, které přejí zejména studentům. Čím to, že je jich tu tolik? U koho jiného hledat odpověď než u sociologa města. Kde jinde než v brněnských ulicích...

Autor: Barbora Halbová

Audio

    Co způsobuje akumulaci studentsky atraktivních podniků v oblasti na sever od FSS podle geografa města Ondřeje Mulíčka?
         
    Autor: Barbora Halbová

„Můžeme?“ otáže se doktor Aleš Burjanek. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vyučuje sociologii města a uvolil se, že se mnou vyrazí do ulic. Po cestě snad najdeme odpověď na otázku, co studentsky atraktivní podniky láká právě do oblasti severně od fakulty.

Procházka se sociologem města Alešem Burjankem.

Nemusíme chodit daleko. Hned za fakultou na nás netrpělivě čeká Café Atlas. Za stoly u otevřených notebooků, novin a skript posedávají studenti, kteří se přišli občerstvit. Snad rovnou z posluchárny. A že Atlas neláká jen je.

„Na polívku sem chodí i vedoucí katedry sociologie Csaba Szaló,“ prozradí doktor Burjánek s prstem vztyčeným směrem k podniku. Pak už ale zamíříme po Jaselské ulici nahoru. Míjíme Čajovnu u zeleného lístku, restauraci Pux pub, bar a kavárnu Limbo i knihovnu oblečení Re:parádu.

Na křižovatce s Gorkého ulicí si studenti proudící z filozofické fakulty podávají dveře od kavárny Falk. První část odpovědi na naši otázku je rázem na světě. „Podniky mají tendenci fungovat co nejblíže centru kvůli dostupnosti. V okolí výukových prostor jsou dostupné zejména studentům,“ poznamená Burjanek.

Odpověď je to logická. V severní oblasti od fakulty sociálních studií najdeme filozofickou fakultu, přírodovědeckou fakultu, stavební fakultu Vysokého učení technického a nejednu střední školu. Podniky tak mají o studentskou klientelu postaráno. „Nájem tu navíc bude o něco příznivější než v klasickém centru, třeba na České,“ dodává Burjanek, než zahneme doprava směrem k Veveří.

Stačí pohlédnout doleva z místa, kde se Grohova ulice vlévá do Veveří, a další kousek skládanky zapadne na své místo. Pomrkávají po nás odtud vývěsní štíty hospod a vinoték. Sešikované do úhledného zástupu společně s podsvícenými nápisy nápojů, které tu čepují. Červený budweiser, lahvově zelené starobrno, černý guiness či žluté svijany.

Podobné činnosti těží ze své blízkosti, řekli by zástupci Chicagské školy - sociologického myšlenkového proudu z 20. století, který se zabýval tématem města. „Rozmístění podniků tak není rovnoměrné. Vytváří specializovaná centra,“ vysvětluje doktor Burjanek při pohledu na líheň hospodské kultury.

My však zamíříme doprava kolem studentských kolejí. Zdejší nájemníci to do Pivní stáje nebo Čtyř růží mají jenom přes ulici. Odbočí-li do Smetanovy ulice, výčet pivnic a vinoték pokračuje. A zahnou-li do Slovákovy ulice, octnou se ve specializovaném centru stravování. Na své si tam přijdou masožrouti, vegetariáni i vegani a také ti, kdo mají slabost pro sladké.

Odbíjí třetí hodina a cedule s nabídkou Pivní burzy se probouzí k životu. Schody s železným zábradlím odtajňují poslední část odpovědi. „Roli určitě hraje i vhodná zástavba. Zdejší suterény vzniku podniků přejí. Setkal jsem se s případy budování podobných podniků na sídlišti, ale nebylo to zrovna jednoduché,“ vzpomíná Burjanek s úsměvem.

Že o sklepní zařízení tu není nouze dosvědčí i vinárna Jean Paul. U ní naše cesta končí. Chlad se nám s každým krokem vtírá pod kabáty. Zapadnout do některé z místních kaváren najednou zní víc než lákavě. A že v oblasti FSSever je z čeho vybírat...


A jak projekt FSSever vznikal? To se dozvíte na našem blogu.

Klíčová slova: Brno, fss, studentské podniky, sociologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.