27.03.2019 22:06


Kamenný vrch se zbarvil do fialova. Je to světový unikát

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přírodní rezervaci Kamenný vrch tradičně pokrývají desetitisíce květů konikleců velkokvětých. Kvůli teplé zimě začaly rozkvétat o dva týdny dříve než v předešlých letech. Zájemci se v neděli účastnili exkurze, kterou pořádalo Sdružení Rezekvítek.

Koniklec velkokvětý. Foto: Lucie Kohoutková

Brno – Jedovaté koniklece zaplnily louku nad sídlištěm Kamenný vrch v brněnském Novém Lískovci. Fialovomodrých rostlin je v rezervaci přes šedesát tisíc trsů. To z lokality dělá světový unikát. Přestože rozkvět začal již před dvěma týdny, hlavní vlna byla první jarní víkend. „Koniklece pokvetou ještě týden až dva. Dokvétat budou zhruba do začátku června, ale to už nejsou vidět modré květy,“ uvedl organizátor prohlídky Vilém Jurek ze Sdružení Rezekvítek.

Rezervace se nachází nad sídlištěm Kamenný vrch. Foto: Lucie Kohoutková

Spolek pro ekologickou výchovu a ochranu přírody Rezekvítek nabízel v neděli komentovanou prohlídku rezervace. „Přišlo 81 lidí. Společně jsme prošli Kamenný vrch s několika zastávkami. Hovořili jsme o historii, koniklecích i dalších rostlinách a zvířatech v rezervaci,“ popsal Jurek. Ekologové stále vyzývají návštěvníky, aby se chovali šetrně k přírodě a chodili pouze po chodnících. „S manželkou jsme se na koniklece byli podívat už minulý rok, ale přišli jsme pozdě. Byly skoro odkvetlé. Tentokrát se nám je podařilo stihnout,“ svěřil se návštěvník Milan Klimeš.

Návštěvníci by neměli vstupovat mezi koniklece. Foto: Lucie Kohoutková

Kamenný vrch je stepní krajina volně přístupná veřejnosti. V rezervaci se kromě konikleců nachází více než 250 druhů rostlin, z nichž je pětina ohrožená. Například dřevina dřín jarní, trsnatá tráva kostřava waleská a rostlina záhořanka žlutá. V oblasti žije i chráněný hmyz, jako je drvodělka fialová, kudlanka nábožná či pestrokřídlec podražcový. „K rezervaci patří část lesa. Lidé mohou navštívit naučnou stezku nebo lanový park,“ doporučila mluvčí Lesů města Brna Monika Neshybová.

Koniklec je prudce jedovatý. Foto: Lucie Kohoutková

Koniklec velkokvětý je teplomilná rostlina, jejíž fialové květy pokrývají bělavé chloupky. K vidění je na různých místech kolem Brna, jako je například Obřanská stráň, Stránská skála nebo Patočkova hora. Koniklec je posel jara, podobně jako prvosenka jarní.

Klíčová slova: koniklece, Kamenný vrch, jaro, rezervace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.