27.03.2019 21:28


Kardiologie ve Fakultní nemocnici svaté Anny slaví sto let

Autor: Kristýna Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sto let od založení interní kliniky letos slaví oddělení kardiologie ve Fakultní nemocnici svaté Anny v Brně. Díky moderním přístrojům a specializovaným skupinám ročně hospitalizují přes pět tisíc pacientů a provedou na patnáct tisíc vyšetření.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně | Foto: Kristýna Sklenářová

Brno – Moderní vybavení, metody i unikátní programy. Oddělení kardiologie ve Fakultní nemocnici svaté Anny má za sebou letos sto let fungování a za tu dobu pomohlo bezpočtu pacientů se srdečními potížemi. Díky množství specializovaných pracovišť dokážou lékaři od svaté Anny pomoci lidem s infarktem, vyšetřit srdce pomocí nukleární magnetické rezonance, nebo řešit problémy s dýcháním při spánku.

Na interní klinice se ročně vystřídá zhruba pět tisíc pacientů a lékaři zvládnou asi patnáct tisíc kardiologických vyšetření. Mnohé z nich jsou přitom provedeny ambulantně. „Dřív tu byli pacienti s infarktem tři týdny. Dnes jsou za čtyři dny doma,“ uvedl zástupce přednosty kliniky Ladislav Groch. Přestože padesátka lékařů je na kliniku dostatek, práce je omezena kvůli chybějícímu personálu. „Chybí nám asi deset sester a kolem pěti sanitářek. Je to číslo zdánlivě malé, ale v praxi nedosažitelné,“ popsal Groch. Právě z toho důvodu má klinika v současné době uzavřeno několik lůžek, včetně těch na jednotce intenzivní péče.

Oddělení se snaží držet krok s moderní kardiologií a má tak velké množství specializovaných pracovišť. „Posun kardiologie za čtyřicet let je neskutečný. Když jsem začínal, měli jsme rentgen, poměrně úzkou základní laboratoř a teprve začínaly katetrizace. Byl jsem u začátku klinické echokardiografie, která nám dnes poskytuje neskutečné informace,” vzpomínal na vývoj kardiologie zástupce přednosty kliniky pro školství profesor Jiří Vítovec. Zmíněná echokardiografie je jen jedna z mnoha. Na klinice je i oddělení nukleární kardiologie či spánkové centrum, kde podle poruch dýchání ve spánku odhalují souvislosti s kardiovaskulárními chorobami a obezitou.

Díky modernímu vybavení se dostává pacientům velmi dobré péče. „Ležela jsem na lůžku a monitorovali mě. Přitom jsem se bavila s kamarádkou o politice. Najednou přiběhla sestra, že se mi zvýšil srdeční tep. Vynadala mi, že se nemáme o takových tématech vůbec bavit,“ vzpomínala na hospitalizaci na klinice důchodkyně Amálie Spisarová. Péči v nemocnici považuje za velmi kvalitní. „Jen jsem přinesla papíry a hned už mě vezli na vyšetření,“ popisovala.

Fakultní nemocnice u svaté Anny je druhou největší nemocnicí v Brně. Interní kliniku založil Rudolf Vanýsek a tehdy nesla název Klinika patologie a terapie vnitřních a nervových chorob. Postupem let se profilovala do oblasti kardiologie.

Významná data

Klíčová slova: fakultní nemocnice u sv. Anny, kardiologie, výročí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.