13.03.2012 12:56


Kavárna Anděl bourá bariéry

Autor: Anna Řeháková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Posezení u kávy, husté čokolády se šlehačkou nebo třeba u grilovaného hermelínu s brusinkami. To vše vás čeká v nenápadné kavárně kousek od centra Brna. Přivítá vás příjemné nekuřácké prostředí a usměvavá obsluha. Klasická kavárna – jen s tím rozdílem, že tady vás obslouží mentálně postižení.

Brno Prostor pro pracovní terapii se v roce 2008 otevřel v ulici Gorkého nedaleko brněnského centra. Uvnitř kavárny vás přivítají dobře naladění pracovníci, maminky tam najdou dětský koutek a kavárna nabízí i bezbariérový přístup. 

„Chodíme sem skoro vždycky, když máme ve škole delší pauzu. Je to pro nás jedno z nejpříjemnějších míst, kam si zajít v Brně posedět. A je tu i připojení k internetu“ říká jeden z návštěvníků, student Jan Moltar. „Navíc tady mají skvělou specialitu podniku – kávu Anděl, do které přidávají čokoládu a Kahluu. Tu si ale samozřejmě dáváme, jen když už se nevracíme do školy,“ směje se jeho přítelkyně Klára Novotná.V kavárně Anděl. Autor: Martina Leciánová

„Máme tady patnáct lidí s lehkým a středním mentálním postižením,“ popisuje Jan Vaspír z Oblastní charity Brno. K personálu patří také asistenti, kteří v případě potřeby pomáhají a také kasírují peníze. Systém funguje bezchybně. Číšník přijme objednávku, kterou si zapíše. Aby se obsluha nespletla, svítí na každém stole svíčka, jejíž barva odpovídá příslušné krabičce na baru, do níž číšníci vkládají objednávky. „Papírek s čísly nápojů nebo občerstvení pak dá na bar a už jen čeká, až mu je barmanka připraví,“ popisuje asistentka Tereza Halásová.

Kavárna je tréninkovým pracovištěm Oblastní charity Brno pro lidi s mentálním postižením. Nachází se v prostorách Chráněného bydlení sv. Michala a byla vybudována především z prostředků sponzorského daru společnosti Delikomat a prostředků získaných z Tříkrálové sbírky a brněnské akce Cihla – samotné cihly z ní můžete vidět právě i v kavárně na neomítnutých částech zdí. Už dva roky je kavárna registrována jako samostatná služba sociální rehabilitace.

Poslání je jasné – vytvořit pracovní podmínky co nejbližší těm běžným. V nich se pak mentálně postižení můžou cvičit v pracovních i sociálních dovednostech, učí se být samostatní. To vše jim usnadní přechod na volný trh práce nebo chráněné pracovní místo.

Každý měsíc si tam navíc můžete prohlédnout výstavy různých umělců. Nyní můžete až do konce března zhlédnout výstavu obrazů Zbyňka Pokorného na téma Brno a jeho okolí.

Klíčová slova: kavárna Anděl, kavárny, charita, mentálně postižení

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.