30.03.2012 15:25


Kávoví nadšenci ochutnali letošní úrodu panamské kávy

Autor: Tereza Ševelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kávová odbornice Petra Schoppiková představila v brněnské kavárně Spolek letošní úrodu kávy ze středoamerických farem pěstitele Graciana Cruze. Přiblížila proces zpracování kávy a poté mohli návštěvníci jednotlivé druhy ochutnat.

Brno Specialistka na kávu Petra Schoppiková ve čtvrtek večer besedovala v kavárně Spolek v centru Brna. Zastoupila panamského pěstitele kávy Graciana Cruze. Ten se kvůli komplikacím spojeným se španělskou generální stávkou, která zasáhla i leteckou dopravu, nedostal včas do Brna.

Petra SchoppikováSchoppiková nejprve vysvětlila proces zpracování kávy na Cruzových farmách v Panamě, které na začátku ledna navštívila. Pěstitel používá speciální metodu šetrnou k životnímu prostředí zvanou honey process, tedy medový proces. Je to metoda pocházející ze suchých oblastí Afriky, která na rozdíl od obvyklého způsobu zpracování nevyžaduje vodu. Tím se ušetří až dva tisíce litrů životadárné tekutiny na jeden šedesátikilogramový pytel zelených kávových zrn. Další úspora vzniká tím, že odpadá nákladná přeprava kávy ke speciálním vodním mlýnům a sušičkám. Kávu tedy mohou pěstitelé zpracovávat i v odlehlých oblastech bez přístupu k energiím.

Důležitým faktorem ovlivňujícím výslednou chuť je i péče o kávové třešně, jejichž pecku tvoří pozdější kávové zrno. Dělníci na Cruzových farmách sbírají třešně ručně, aby byla zaručena maximální šetrnost. Vybírají jen ty zcela zralé, což na jiných farmách stále není samozřejmostí, přestože příliš časný sběr negativně ovlivňuje výsledný produkt. Speciální je i způsob sušení kávy, který Cruz používá. Nechává nasbírané třešně rozložené na slunci a  tam je asi deset dní vysouší. Kromě úspory energií nutných při průmyslovém sušení je tato část významná svým dopadem na kvalitu zrn. Během sušení na slunci ze zrn odkapává slizká tekutina podobná medu, podle které je metodě zpracování pojmenována. Sluneční paprsky vyvolávají chemické reakce ovlivňující podíl cukru a dalších látek v zrnech, od nichž se pak odvíjí lehce ovocná chuť připravené hotové kávy. Nevýhodou medové metody je ale její delší průběh oproti metodě klasické. Cena výsledného výrobku se tím zvyšuje k tisícikoruně za kilogram, tedy asi na pětinásobek ceny běžné kávy.

Po přednášce Schoppiková připravila ochutnávku jednotlivých druhů káv z letošní úrody. Demonstrovala, že chuť hotového nápoje závisí kromě druhu použité kávy také na zvolené metodě přípravy. Před zraky diváků část kávy překapala speciálním překapávačem a část přichystala za použití vacuum potu, vakuové nádoby připomínající dvě skleněné baňky. V nich káva projde podtlakem a pak steče do spodní baňky, ze které se servíruje. Proces probublávání vakuovou nádobou přihlížející velmi zaujal. „To je magické. Jednou bych si tento přístroj rád pořídil,“ svěřil se nadšený důchodce, pro kterého se v posledních letech stala káva koníčkem.

S Cruzovou nepřítomností neměli milovníci kávy větší problém. „Graciana jsem už osobně viděl. Je to sympatický temperamentní člověk, ale že tu dnes není mi příliš nevadí. Chtěl jsem hlavně ochutnat novou sklizeň, což se mi podařilo,“ vyjádřil se příznivec černého nápoje Petr Lindner. „Je to jako s vínem. Každá sklizeň je unikátní,“ dodal Lindner.

Kávu šetrnou k životnímu prostředí připravovanou honey metodou má kavárna Spolek ve své stálé nabídce.

Klíčová slova: Káva, degustace, kavárna Spolek, Panama, Amerika, Schoppiková, Brno, Cruz, med

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.