29.04.2019 21:09


Káznice funguje v provizorním provozu. Stavební práce začnou příští rok

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přestavbu brněnské káznice na kreativní centrum schválilo minulé vedení brněnské radnice. Administrativní práce probíhají, ale stavební ještě nezačaly. V mezidobí je káznice místem, kde se konají prohlídky a nejrůznější kulturní akce. Projektová dokumentace má být hotová do konce roku 2019 a v příštím roce začne rekonstrukce.

Káznice funguje v provizorním provozu. Příští rok se začne se stavebními pracemi. Autor: Votjěch Dufek

Brno – Sirotčinec, vězení a popraviště politických vězňů, tím vším byla Brněnské káznice, ze které má do roku 2022 vyrůst Kreativní centrum.  Do té doby bude fungovat káznice v provizorním režimu a zpřístupněno bude pouze asi deset procent z jejího areálu. Ten zatím slouží pro pořádání komentovaných prohlídek. Konají se zde také různé společenské události. Je zde i možnost si její prostory pronajmout.

Káznice byla v posledním měsíci místem konání projektu Básnící v káznici nebo festivalu cestovatelských stand-upů Sraz českých bohému. „Ten prostor je úžasný pro pořádání podobných projektů jako byl ten náš, ale mrzelo mě, že kromě nájemného jsme museli zaplatit i za pronajmutí židlí, projektorů nebo topení, které nakonec stejně nefungovalo. Tím se nám celá akce prodražila,“ okomentoval svoji zkušenost s káznicí pořadatel cestovatelského stand-upu Slávek Král.

Areál by se měl do Kreativní centra transformovat podle návrhu pražského architektonického ateliéru KAVA, který podle strategického plánu města Brna poskytne útočiště výtvarníkům, hudebníkům, designerům, architektům, divadelníkům a produkčním společnostem. Návrh počítá i s hudebním klubem a měl by vyjít na tři sta padesát až čtyři sta milionů korun. Polovinu by měla podpořit Evropská unie svými dotacemi. „Chtěli jsme poskytnou zázemí všem kreativním lidem, aby měli kde svobodně tvořit. Vím, že tam byly tlaky, aby se zachovalo vše původní, ale to by znemožnilo vznik Kreativního centra,“ uvedl bývalý náměstek exprimátora Petra Vokřála Matěj Hollan. Ten také uvedl, že aktivity, která probíhají v káznici teď, jsou sice zajímavé, ale toto využití je podle něj pouze provizorní. „Všechny smlouvy jsou podepsané a nedá se od nich samozřejmě jen tak odstoupit. Uvidíme, jak bude město pokračovat dál,“ dodal Hollan. Radnice trvá na tom, že káznice je jedním z jejich strategických projektů. „Na Káznici pokračujeme. Momentálně se projednává projektová dokumentace se zainteresovanými partnery jako jsou například knihovna Jiřího Mahena, Moravské zemské muzeum nebo Technické muzeum. Dokumentace bude hotová a zveřejněná do konce roku 2019,“ uvedla Radka Loukotová z tiskového střediska radnice města Brna. Začátek úprav je plánován na rok 2020.

Historie brněnské káznice sahá až do roku 1770, kdy bylo rozhodnuto o její výstavbě na tehdejším brněnském předměstí. Z počátku sloužila jako sirotčinec, později do ní byli posíláni pachatelé méně závažných trestných činů, protože souběžně ještě fungovalo vězení na Špilberku. V roce 1844 dělníci dostavěli příčné křídlo věznice a tím se zvedla její kapacita. Od začátku zde bylo mužské i ženské oddělení. Věznice sloužila i k vazebním účelům, a tak v ní byl krátkou dobu v roce 1916 vězněn i Petr Bezruč. Během protektorátu sloužila káznice jak českému krajskému soudy, tak německému zemskému soudu. Po válce zde bylo popraveno 74 lidí na základě rozsudků mimořádných lidových soudů. Po únoru 1948 zde byli zavřeni političtí vězni, mezi nimi i Jan Zahradníček nebo Zdeněk Rotrekl. Někteří političtí vězni zde byli i popraveni. V prostorách se dochovaly základy místní šibenice. Vězení zde fungovalo do roku 1956, kdy bylo postavené nové vězení v Bohunicích.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.