09.03.2013 17:00


Kdo šetří, má za tři

Autor: Kateřina Dufková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V peněžence skoro prázdno, kreditní karta spíš na okrasu. I tak může vypadat studentův den. Peníze od rodičů na celý měsíc nevystačí, a na brigády není čas. Chudý student se tak uchyluje k nouzovým řešením – nakoupí v obchodě se zlevněným (či rovnou prošlým) zbožím, obejde supermarkety a koupí nejlevnější salám s končící „spotřebujte do“ nebo zůstane o hladu. S tím, jak potraviny zdražují, lidé snižují své nároky.

„Včera jsem si tady koupila olivový olej za sedmdesát korun, dnes je ve slevě, má být o patnáct procent levnější. Stojí šedesát devět korun. Šidí nás, kde můžou,“ stěžuje si Marie Štěrbová, zákaznice nejmenovaného řetězce supermarketů. „Starší dcera už je na vysoké. Já i manžel jsme oba zaměstnaní, ale víc než pět tisíc na měsíc jí dávat nemůžeme. Snažím se jí nabalit s sebou na koleje nějaké jídlo, ale nemají na pokoji ledničku, a tak si musí stejně kupovat. Když přijede domů na víkend, má vždycky hrozný hlad,“ dodává.

Podle Českého statistického úřadu ceny zboží za uplynulý rok razantně vzrostly. Netýká se to jen tolikrát propíraných vajec (nárůst zhruba o třetinu ceny), zdražily také brambory (až o čtyřicet procent), uzeniny a maso (nejméně dvacet procent). Další ranou do českých peněženek je také zvýšení DPH ze začátku letošního roku. Lidé tak dnes dávají přednost nižší ceně a kvantitě před kvalitou, i když z průzkumů veřejného mínění vyplývá pravý opak.

Nejvíce se zdražení dotklo důchodců, studentů a lidí s nižšími příjmy. „Ráda bych jedla zdravě a pestře, ale radši se celý týden na privátě živím sýrovými toasty, abych pak mohla v pátek s kamarády na pivo,“ říká jednadvacetiletá studentka filozofické fakulty v Brně,  Andrea Kynclová. „Brigádu mám, ale kvůli škole na ni nemám moc času. To málo, co si vydělám, projezdím v MHD,“ dodává.

Do konce tohoto roku se situace zlepšit nemá. Ceny už nejspíš tak rapidně neporostou, ale nebudou ani klesat. Studenti tedy zůstanou nadále odkázáni na univerzitní menzy, slevy v supermarketech a víkendy u rodičů.

Klíčová slova: zdražení potravin

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.