31.03.2011 13:41


KDU – ČSL brojí proti důchodové reformě

Autor: Jiří Pivrnec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Obyvatelé Brna mohli vyjádřit svou nespokojenost s návrhem důchodové reformy. Podepsat se pod text petice mohli tento týden. Protest organizovala křesťanská demokracie - neparlamentní opoziční strana.

Brno – Představitelé KDU–ČSL uspořádali venkovní petiční akci proti chystané důchodové reformě. Brňané mohli podepisovat petiční archy u stánku na Kapucínském náměstí a vyjádřit tak nesouhlas s chystaným balíčkem vládních důchodových reforem. Po nečekaném zájmu veřejnosti se stánky s podpisovými archy objeví i v dalších krajských městech. V Brně se pod petici podepsalo okolo dvou tisíc občanů.Petiční stánek. Autor: Jiří Pivrnec.

,,Naši ekonomičtí odborníci vyhodnotili reformu jako sociálně nepřijatelnou," popsal krajský jihomoravský tajemník KDU–ČSL Petr Cajzl příčiny vzniku petice. Podle jeho slov se předseda KDU-ČSL rozhodl zorganizovat ,,legitimní průkazný protest občanů". ,,Víme, že důchodová reforma musí nastat, ale nemůže se to udělat navrhovaným způsobem,“ doplnil Cajzl postoj své strany.

Akci na Kapucínském náměstí zhodnotil tajemník velmi optimisticky. ,,Zájem o podepsání petice byl obrovský. V posledních dnech jsme nasbírali pět set podpisů denně, což bylo na hranici toho, co jsme byli schopni fyzicky obsloužit," vysvětlil Cajzl. Až se vyřeší technické problémy, budou se moci v dubnu pod petici podepsat i občané  ostatních krajských měst.

Text petice iniciovaný předsedou KDU–ČSL Pavlem Bělobrádkem vyzývá vládu, poslance, senátory a prezidenta republiky k odmítnutí vládní důchodové reformy. Podle zhodnocení ekonomických odborníků křesťanských demokratů zapříčiní navrhované změny snížení důchodů u lidí s nízkými a průměrnými příjmy, a proto se prý o žádnou důchodovou reformu ve skutečnosti nejedná.

Jedinou osobou ze stran vládní koalice, která se vyjádřila k petiční akci lidovců, byl europoslanec za ODS Jan Zahradil. Text petice komentoval s pohrdáním a obhajoval kroky vlády a koalice. „Nemyslím si, že by se ze strany KDU–ČSL jednalo o nějakou skutečně upřímně míněnou akci. Jsem přesvědčen, že kdyby se dostali do poslanecké sněmovny a byli součástí vládní koalice, na konceptu důchodové reformy by bez řečí participovali," řekl Zahradil. Snaha KDU–ČSL byla podle něj pouze o tom nasbírat si do přístích voleb hlasy na celostátní úrovni. ,,Všichni si musí do důchodové reformy kopnout, tak proč ne oni?" uzavřel Zahradil svou polemiku.

Klíčová slova: KDU-ČSL, Brno, Petice, důchodová reforma, Jan Zahradil

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.