05.05.2017 07:52


Ke společným pauzám cigareta prostě patří, říkají kuřáci

Autor: Zuzana Janáčková | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Čtvrtek dopoledne, mířím do školy. Blížím se ke staré budově a už z dálky vidím dvě skupiny studentů, jak si spokojeně povídají. Jako by měli všechen čas na světě. Což ale nemají, protože je jejich zlozvyk pomalu zabíjí. Míjím první hlouček a všimnu si slečny, která nekouří. Stojí sice v kruhu kuřáků, sama ale cigaretu nedrží. Co tu dělá?

Audio

    Dotazování studentů
         
    Autor: Zuzana Janáčková

„Většina mých známých jsou kuřáci. Kvůli tomu všichni odejdou a já pak zůstanu sedět sama,“ odpovídá na můj dotaz jediná nekuřačka skupiny, Daniela Brňáková. „Radši jdu s nimi a jsem pasivní kuřák. Jinak se cítím vyčleňovaná,“ přiznává později. Kouřové pauzy přece trvají pár minut, jak může tahle chvilka někoho vyčleňovat? Robustní student s bradkou se zvučně zasměje a přiznává, že cigareta je při společné pauze prostě nutná. Stmeluje kolektiv.

S tím souhlasí i bývalá kuřačka Pavlína Navrátilová, která se ke skupině přidala. Už měsíc sice nekouří, ale na pauzy s kuřáky chodí pořád. Je to zvyk. „Sejdeme se a pokecáme. Postěžujeme si, zasmějeme se,“ přibližuje svůj postoj Pavlína. A bez cigarety tohle nejde? „Máme důvod stát v kroužku a nekoukají na nás lidi divně, že jenom tak stojíme v kroužku,“ vysvětluje mi rozesmátě nejvyšší člen skupiny, Jakub Bednář.

Kuřácká pětiminutovka skončila. Studenti odcházejí a já v zamyšlení mířím za svými povinnostmi do kancelářského komplexu. A poprvé opravdu vnímám banner, který vyznačuje kuřáckou část. Kouření škodí zdraví, ale prospívá mezilidským vztahům, hlásá plakát. Možná na tom něco bude. 

Klíčová slova: cigarety, kolektiv, kouření, pauza

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.