25.03.2020 20:37


Kina začala v době karantény promítat filmy na internetu. O živé vysílání mají lidé zájem

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Podívat se na filmové premiéry mohou lidé nově i z domova. Několik českých kin se zapojilo do projektu Moje kino LIVE - Spolu doma v kině.  Filmy vysílají živě na internetu.

Pár sleduje televizi (Zdroj: Fotobanka Pexels.com)

PRAHA – „Prosíme, nechoďte do kina v pyžamu.“ Tak zní jedno z prvních varování, které si diváci on-line kina přečtou na svých obrazovkách doma. Úvodní komentáře doplňuje chatovací místnost, ve které si během celého filmu mohou vyměňovat dojmy a komentáře. Po zakoupení vstupenky divák obdrží internetový odkaz na živé vysílání, které se spustí půl hodiny před začátkem stejně jako v normálním kině.

Do projektu se zapojila pražská kina Světozor, Aero a Bio Oko, Univerzitní kino Scala v Brně a Bio Central v Hradci Králové. „Zavřou vám kino a jediná věc, která je dostupná je internet. Přemýšleli jsme, jak by se situace dala vyřešit. Zkusili jsme proto spustit živé vysílání a vyšlo to,“ popisuje vznik projektu ředitel brněnského kina Scala Radek Pernica. Od minulého týdne kina promítají jeden film každý den.

Cena lístku je sto korun a kapacita internetového kinosálu je neomezená. „Čísla prodeje vstupenek sice známe, ale je těžké odhadnout, jaká je doopravdy sledovanost. Někdo koupí jednu vstupenku a film sleduje celá rodina. Někdo naopak koupí vstupenku všem. Jsme ale rádi, že lidé mají o domácí kino zájem,“ vysvětluje Pernica. Milovníci filmu mohou přispět i částkou vyšší než sto korun a podpořit tak své oblíbené kino.

Ohlasy diváků jsou zatím pozitivní. „Nejvíc se mi líbí, že mě domácí kino donutí film zhlédnout celý najednou a bez odbíhání. Další velké plus je taky to, že se můžu dojímat nebo hlasitě jíst popkorn a nikoho tím neruším,“ usmívá se divačka kina Aero Nicole Kudělková.

Při pozorování filmu mohou návštěvníci domácího kina využívat chat a průběžně sdílet své dojmy. „Líbí se mi, že si můžu vyměňovat názory s ostatními. Taky mě příjemně překvapilo, že kina během promítání do chatu přidávají zajímavosti o natáčení,“ říká Eva Kuchařová. V domácím kině už zhlédla tři filmy. „Na snímku Zelená kniha jsem byla v kině už v minulosti, takže to byla sázka na jistotu. Domácí kino určitě doporučuji,“ dodává divačka.

Sledovat filmy mohou kvůli právům k vysílání diváci pouze z Česka. Zda bude domácí kino pokračovat i po ukončení výjimečného provozu, zatím není jasné. „Jsme rádi, že můžeme nějak fungovat i v současné nelehké situaci a zatím neřešíme, co bude dál,“ uvádí Pernica.

Klíčová slova: Česko, kino, domácí kino, karanténa, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.