06.12.2018 22:09


Klapzubova jedenáctka Eduarda Basse ožije v divadle

Autor: Eliška Podzemná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Městské divadlo v Brně uvede v sobotu 15. prosince fotbalovou hudební pohádku Klapzubova jedenáctka. Tvůrci se inspirovali povídkou Eduarda Basse z roku 1922 a vytvořili činohru pro všechny věkové kategorie. Hlavním motivem je rodinné fotbalové mužstvo, které vytvořil otec Klapzuba ze svých jedenácti synů.  

Tvůrci Klapzubovy jedenáctky představují plakát. Zleva dramaturg Miroslav Ondra, herec Tomáš Dalecký, dramaturg Jan Šotkovský, asistent režie Jan Brožek a režisér Stanislav Slovák. Foto: Eliška Podzemná

Brno – Klapzubova jedenáctka je novou činohrou Městského divadla v Brně. Příběh pojednává o jedenácti bratrech z malé vesnice, jejichž otec sestaví fotbalové mužstvo. Společnými silami chlapci poráží nejúspěšnější kluby. Autorem Klapzubovy jedenáctky je spisovatel Eduard Bass, tvůrci se ve většině případů drželi knižní předlohy, některé věci však přidali nebo zdůraznili. Diváci se mohou na premiéru představení těšit v sobotu 15. prosince.

Ačkoliv se jedná o hudební pohádku, autoři se rozhodli inscenaci uvést jako činohru. „Na činoherní scéně chyběl moment rodinné hry, proto jsme se nadchli pro povinnou četbu, kterou každý zná ze základní školy,“ uvedl režisér Stanislav Slovák. I když se ve hře objevuje hudba, nenazývají ji muzikálem. „Chtěli jsme inscenaci pojmout vesele, v muzikálním duchu. Nejedná se však o muzikál, je to spíš hudební divadlo nebo zpěvohra,“ upřesnil jeden z dramaturgů Jan Šotkovský.

Oproti knižní předloze se v činohře objevuje postava dědy Klapzuby v podání Zdeňka Junáka a otce Klapzuby, kterého ztvární Viktor Skála. Další změnou je vyzdvižení vztahu rodičů Klapzubových. V díle Eduarda Basse je matka v pozadí, v brněnském nastudování se rozhodli, že dají postavě matky větší důraz. Zahraje si ji Alena Antalová. „Nikdo jiný nemá u nás v divadle víc dětí než Alena Antalová, takže je perfektní pro roli maminky,“ doplnil Slovák.

Hudbu ke Klapzubově jedenáctce složil Jiří Levíček. „V inscenaci se objeví swing, který jsme v divadle ještě neměli,“ uvedl Šotkovský. Eduard Bass napsal povídku v roce 1922, proto se podle tvůrců činohra ponese v duchu poválečného optimismu. „V tomto představení jsem se setkal s jazykem první republiky a s opravdu krásnou češtinou. Hudební texty se nepovyšují a ctí jazyk Eduarda Basse a z toho mám radost,“ uvedl herec Viktor Skála.

Klapzubova jedenáctka bude mít premiéru 15. prosince a diváci ji budou moci v městském divadle zhlédnout také na Silvestra. Na jevišti se vystřídá jedenatřicet herců a představení potrvá déle než dvě hodiny. Většina mužstva Klapzubovy jedenáctky jsou fotbalisté, proto nemusel nikdo z herců chodit na fotbalové tréninky.

Klíčová slova: divadlo, činohra, Eduard Bass, Klapzubova jedenáctka, Městské divadlo Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.