28.10.2018 22:18


Klid a opatrné čekání na zprávy z Prahy – tak vypadal 28. říjen v Brně

Autor: Petr Hodina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Před sto lety došlo k vyhlášení samostatného československého státu. Prohlédnout si některá z míst, která hrála ústřední roli při převratu v Brně, mohli účastníci prohlídky, kterou v sobotu dopoledne pořádalo turistické a informační centrum. Řada návštěvníků se netajila patriotickým sentimentem. Moc ráda jsem se prohlídky zúčastnila, těší mě, že to tenkrát dopadlo tak, jak to dopadlo," uvedla pro Stisk návštěvnice Eva Jelínková.

Brno – Kdy a v jaké podobě dojde ke státnímu převratu, to byly nejpalčivější otázky, které si před sto lety Brňané kladli. Místa, na kterých se mezi 28. říjnem a 6. listopadem 1918 psala historie, si mohli projít návštěvníci komentované prohlídky den před velkým výročím, v sobotu dopoledne. 

Z českého pohledu nejdůležitější budovou byl Besední dům, kde se večer 28. října v reakci na zprávu o pražském převratu sešel Národní výbor. Po bouřlivé debatě o tom, jak zde prakticky revoluci provést, se jeho zástupci dohodli, že nejlepší bude nechat to na devětadvacátého," uvedl průvodce Jan Kruba.

Besední dům vznikl v 70. letech 19. století jako jedno z prvních kulturních center pro v té době ještě českou menšinu v Brně. „Tehdy německá radnice nebyla jeho vzniku nakloněna a Češi, kteří měli zájem o jeho výstavbu, museli přistoupit ke lsti. Namísto aby se snažili koupit parcelu jako celek, což jim bylo zamítnuto, skoupili pokoutně různí jednotlivci její části a na posléze spojeném pozemku Dům postavili,“ dodal Kruba.  

Významnou roli v brněnském převratu sehrál také Místodržitelský palác (současná Moravská galerie). Odtud se v noci z 28. na 29. pokusili místní zaměstnanci nejprve vyvést politické archivy k hlavnímu nádraží a dále do Vídně. Zaměstnanci dráhy je ale prý udali, a tak se i s dokumenty vrátili zpět a tam je celou noc pálili," líčil Kruba.

K moravskému místodržícímu Karlu Heinoldovi dorazila 29. října 1918 delegace Národního výboru, jejíž členové po něm žádali předání moci. Členem výboru byl také místodržitelský rada Jan Černý. Tomu moc Heinold 30. října oficiálně předal, ovšem až v reakci na to, že byl Černý jmenován císařským dvorním radou, tedy byl toho podle jeho slov hoden. I v době, kdy už u nás mocnářství prakticky neexistovalo, on stále dbal na formální stránku aktu," pokračoval Kruba.

Německá radnice (dnes Stará radnice) byla posledním úředním orgánem, který novým československým úřadům odevzdal moc. Stalo se tak po třídenním vyjednávání až 6. října.

Klíčová slova: Brno, 1918, Vznik ČSR, Československo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.